^
iTunes RiP

iTunes: 09-01-2001 – 07-10-2019. Niech spoczywa w pokoju!

Jaromir Kopp

8 października 2019

Zapiszcie sobie wczorajszą datę w iCal. Siódmy października dwa tysiące dziewiętnastego roku, dzień, w którym pożegnaliśmy iTunes’a. Dopiero co uzyskał pełnoletność, a już musiał od nas odejść. Nie każdy go kochał, jednak niemal każdy musiał go używać, a wielu z Was nawet nie zna Apple, bez tej aplikacji.

Narodziny iTunes’a 09-01-2001

Pamiętam ten styczniowy wieczór, gdy Apple podczas konferencji otwierającej Macworld Expo zaprezentował iTunes. Program łamał ówczesne standardy. Po pierwsze nie posiadał restrykcji co do zgrywania płyt CD. Dodatkowo bardzo szybko kodował pliki mp3 i pozwalał łatwo tworzyć i nagrywać własne miksy. Jobs podczas prezentacji pokazał kilka ówczesnych programów do odtwarzania muzyki. Były skomplikowane przez mnogość zbędnych funkcji i dodatkowo nie pozwalały na wypalanie własnych płyt lub ograniczały ich jakość i prędkość zapisu. iTunes tego nie robił i był udostępniony za darmo. Naprawdę nie mogłem doczekać się, kiedy go pobiorę za pomocą modemu ISDN 128 Kb/s. Wszyscy poza producentami audio i wytwórniami muzycznymi bardzo się ucieszyli. Apple od razu miał „na pieńku” z potentatami muzycznymi w tym znów z Apple Records należącą do Beatlesów.

Wtedy nikt jeszcze nie wiedział, że był to początek rewolucji. Jesienią Apple pokazał pierwszego iPoda, który bez kolekcji muzyki gromadzonej za pomocą iTunes, nie byłby taką gwiazdą.

SoundJam MP

Apple sam nie stworzył iTunes. Wykupił wraz z twórcami, gotowy produkt SoundJam MP. Już pod opieką Apple został on pozbawiony zbędnych elementów i mocno uproszczony. Za to zyskał kilka nowych funkcji jak nagrywanie miksów CD (w postaci plików mp3 lub audio).

iPod

Pod koniec 2001 roku pojawił się pierwszy iPod. Podłączało się go do komputera za pomocą kabla FireWire i działał on jedynie z Mac OS. Na to, aby stać się hitem, wymagał pomimo tak ograniczonej dostępności stosunkowo niewiele czasu. Przez lata nie bardzo mógł radzić sobie bez iTunes’a.

iTunes Store

W kwietniu 2003 roku w iTunes pojawił się sklep z muzyką. Każda piosenka za dolara! To była kolejna rewolucja. Apple wynalazł sprzedaż muzyki na nowo i na wiele lat stał się niemal monopolistą w dziedzinie sprzedaży cyfrowej muzyki. Zaznaczam, że wtedy utwory, a potem całe płyty kupowało się jednostkowo, a nie strumieniowało. Zresztą nadal tak można, a iTunes Store wciąż jest na naszych iPhone’ach. W październiku tego roku pojawiła się również wersja dla Windowsa (2 lata po Macowej).

Wideo

2005 rok wniósł obsługę w iTunes plików wideo. Pojawiły się też iPody wideo z większymi i kolorowymi ekranami. Czyli w jednym programie mamy już muzykę i wideo i sklep.

2007

Ten rok przyniósł obsługę pierwszych Apple TV (wyglądających jak spłaszczony biały Mac mini) oraz w czerwcu obsługę synchronizacji i aktywacji pierwszych iPhone’ów.

2008

Połowa roku to pojawienie się App Store, czyli kolejne obowiązki dla iTunes. Doszła obsługa iOS 2 i nowych iPhone’ów 3G. App Store był dostępny wszędzie, gdzie można było kupować iPhone’y w tym w Polsce, ale sklep z muzyką nadal był dla nas zamknięty. Ten rok to również pojawienie się w iTunes sklepu i wypożyczalni wideo. Kolejne obowiązki dla aplikacji.

2011

iTunes Store z muzyką dostępny w Polsce! W tym roku startuje też Tunes Match, czyli odpłatna możliwość synchronizacji własnej kolekcji muzycznej za pomocą serwerów Apple.

2015

Start Apple Music. To już czasy współczesne, a iTunes miał już tyle obowiązków, że stał się przyciężką kobyłą. Muzyka, filmy, teledyski, podcasty, obsługa iPhone’ów i innych urządzeń, sprzedaż cyfrowych mediów, iTunesU dla edukacji. To naprawdę ogrom zadań jak na jeden program.

2019-10-07 śmierć iTunes’a

Wraz z premierą macOS 10.15 Catalina iTunes po 18 i poł roku odszedł z naszych komputerów. Budził skrajne emocje, jednak był stałym elementem w życiu większości Apple Userów. Będziemy o nim pamiętać!

Więcej o historii iTunes i iTunes Store w Wikipedii 

Jak wyglądały ikony iTunes’a na przestrzeni lat allisonrokeefe

Dzięki Dawid za inspirację!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Artur

  Osobiście byłem zadowolony z iTunes, do nowyk apek też sie przyzwyczaję 🙂

 2. Tomasz Dzierkowski

  iTunes to chyba najgorszy pod względem intuicyjności obsługi program, który był serwowany nam przez szereg lat od Apple.

  • Jaromir Kopp

   Kiedyś był wzorek funkcjonalności, niestety obrósł tłuszczem.

 3. Tom

  A co teraz w zamian? Na PC oczywiście…

  • Jaromir Kopp

   Masz na myśli Windows? Bo Maci to też komputery osobiste.

  • Soban

   Na pc nadal jest itunes, więc chyba nie umarł tak do końca