^
macOS 10.15 Catalina

macOS 10.15 Catalina już dostępny!

Jaromir Kopp

7 października 2019

Właśnie Apple udostępnił macOS 10.15 Catalina. Jest to dla mnie pewnym zaskoczeniem, bo od udostępnienia wersji GM minęły ledwie 4 dni. To trochę mniej niż typowy tydzień, który Apple dawało deweloperom na wysłanie swoich aplikacji wykorzystujących zalety nowego systemu do App Store. Wersja publiczna (19A583) różni się o jedną tysiączną od Golden Master (19A582a).

Nawet nie próbujcie bez kopii!

To zalecenie nie tyczy się jedynie tej aktualizacji. Koniecznie zróbcie kopię całego dysku za pomocą Time Machine lub innymi narzędziami. Jeżeli tego nie zrobicie, możecie jeszcze liczyć na przywrócenie systemu z migawki, która jest tworzona przed instalacją.

Jednak po tych ostrzeżeniach należy napisać, że warto zaryzykować i zaktualizować Maci do macOS 10.15. Oto garść informacji dlaczego:

Apple Arcade

To naprawdę niezła gratka dla ceniących gry i gierki. Nie zaliczam się do tego grona, ale większość moich znajomych jest bardzo zadowolona, a jak już dziś pisałem, na macOS dostępne jest sporo tytułów.

Większe bezpieczeństwo

I to na wielu poziomach: Dysk podzielony (w sposób niezbyt zauważalny na użytkownika) na dwie części – z danymi i osobną z systemem, do której bez specjalnych uprawnień nie można zapisywać. Lokalizacja komputera, nawet gdy nie ma dostępu do internetu. Blokada aktywacji (dla komputerów z T2). Bez hasła do iCloud komputer jest bezużyteczny (tak jak obecnie iPhone’y). Dodatkowe zabezpieczenia przed nieuprawnionym dostępem do danych. Potwierdzanie hasła za pomocą Apple Watch – pokochacie tę funkcję! A to tylko część nowych funkcji zwiększających bezpieczeństwo i prywatność.

Koniec iTunes’a! z

Za to jest Muzyka, Podcasty, TV, a iPhone’y, iPady i iPody obsługiwane w Finderze.

TV(+)

To już za 24 dni będzie miało duże znaczenie. Przypominam, że 1 listopada rusza Apple TV+!

Sidecar

Niezbyt starych Maców przestrzeń roboczą będzie można powiększyć za pomocą iPada! Nie dość, że stanie się dodatkowy ekranem, to do tego ekranem z obsługą Apple Pencil.

Mac Catalyst

Środowisko pozwalające na łatwe, wręcz bezwysiłkowe (jak winda Otisa w „Asterix i Kleopatra”) przenoszenie aplikacji z iPada na macOS. Wystarczy, że deweloper kliknie kilka razy w Xcode i już może skompilować swój hit iPadowy dla macOS! Ciekawe kto pierwszy? Twitter się zapowiedział jakiś czas temu.

Screen Time

Ta sama funkcja, którą znamy z iOS. Teraz i na Mac będziesz mógł sprawdzić na, co marnujesz tyle czasu.

Dodatkowo rozbudowane funkcje dla niepełnosprawnych i bardzo wiele innych udogodnień.

No to co? Instalujemy? Do odważnych świat należy!

Nowy sytem znajdziecie w Preferencjach systemowych > Uaktualnienia lub pod linkiem do App Store: macOS Catalina

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. MHM

  Nie instalujemy. Mój pełnosprawny MBP nie jest godzien tego systemu wg Apple.

 2. Hold

  Z jednej strony kusi, a z drugiej patrząc na to co się działo z iOS 13 rozsądek mówi by poczekać przynajmniej tydzień.

  • Jaromir Kopp

   E… no co? Sam mam się męczyć?!?

 3. Artur

  Jaromir nikt nie mówił że będzie lekko 🙂 Poczekam na pierwsze wrażenia.

 4. Tomasz Dzierkowski

  Pierwszy któremu padnie makówka, myszka do góry ;P

 5. tom

  macOS 10.15 Catalina – Windows Vista świata Apple.

 6. Krzysiek

  Świetny system nie ma co. Wytrzymałem 5 minut. Badziew już wracam do Mojave.