Wybierz Strona

13.2 bety iOS, iPadOS i tvOS dostępne. Apple nas słucha

13.2 bety iOS, iPadOS i tvOS dostępne. Apple nas słucha

 • 2
 • 03.10.2019
Jaromir Kopp

Wczoraj niemal jednocześnie pojawiły się pierwsze bety iOS 13.2, iPadOS 13.2 i tvOS 13.2 dla deweloperów oraz publiczne. Bety są warte uwagi z kilku powodów. Przywracają lub wnoszą nowe ważne i mniej ważne funkcje oraz zdradzają pewne tajemnice. Są kolejne dowody na to, że Apple nas słucha (nie mylić z podsłuchuje). Przy okazji warto zaznaczyć pojawienie się drugiej bety watchOS 6.1 dostępnej tylko dla deweloperów.

Deep Fusion dla jedenastek

iOS 13.2 jest z pewnością bardzo wyczekiwany przez świeżo upieczonych użytkowników iPhone’ów 11 (Pro). Wprowadza on zapowiedzianą podczas konferencji funkcję Deep Fusion, która wnosi nową jakość do fotografii mobilnej. Oprogramowanie wykorzystujące najnowsze możliwości A13 łączy kilka zdjęć wykonanych przed w trakcie i po naciśnięciu migawki z dostępnych aparatów. Część z nich wykonuje w trybie długiej ekspozycji. Następnie łączy je analizując po kawałku wszystkie dane. Robi to tak szybko, że w niezauważalny dla użytkownika sposób. Tylko czekać na efekty. Szykujcie wełniane swetry w pstrokate wzory.

Dla innych też kilka drobiazgów

Najbardziej z 13.2 ucieszą się użytkownicy HomeKit, ale o tym napiszę osobno. Widać, że Apple usłyszało utyskiwania na nowy sposób grupowania usług w akcesoriach.

Powrót Ogłaszaj wiadomości, sprawi radość użytkownikom AirPods (2) i niektórych słuchawek Beats. Gdy słuchawki są podłączone, to nadchodząca wiadomość zostanie przeczytana bez odblokowywania iPhone, a po jej przeczytaniu Siri od razu zacznie nasłuchiwać tekstu odpowiedzi. Niestety nadal nie po polsku. Ustawienia > Siri i wyszukiwanie > Ogłaszaj wiadomości.

Handoff zamienił się w AirPlay i Handoff. Oferuje teraz funkcję automatycznego odtwarzania na Apple TV oraz przekazywania muzyki do HomePoda. Niestety podczas połączenia z ATV pojawia się jeszcze błąd, a HomePody nie mają zaktualizowanego systemu, czyli teraz w działaniu funkcji nie sprawdzimy. Przekazanie muzyki do HomePoda ma polegać na zbliżeniu iPhone’a do górnej jego części.

W aplikacji Muzyka po puknięciu w ikonę „Powtarzaj” możemy zobaczyć listę i historię odtwarzania.

AirPods z wyciszaniem szumów otoczenia

Znaleziono w kodzie bety odniesienia do nadchodzących AirPods z funkcją wyciszania otoczenia. Pojawia się ikona przedstawiająca AirPodsy z dokanałową końcówką. Informacje o rychłym pojawieniu się takich słuchawek, pojawiają się też w wielu innych źródłach. Spodziewałbym się ich w ciągu najbliższych tygodni.

W Ustawieniach w iPadzie Ekran początkowy u Dock dorobiły się własnej kategorii i nie są już rozdzielone.

Na pewno drobnych zmian jest więcej. Jedno co można po kilku godzinach powiedzieć o 13.2, że sprawia bardzo dobre wrażenie i raczej bez większych obaw można sięgnąć po publiczne bety. Oczywiście najpierw kopia!

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

2 komentarze

 1. Ryszard

  Pierwszy raz trafiłem na ten artykuł,ale już się zareiestrowałem i będe teraz czytal systematycznie.Telefonu i komputera Appla urzywam od 5-ciu lat.

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Dziękujemy!
   Ja używam komputerów Apple już od 1991

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!