^

Kolejne ciekawostki wewnątrz iPhone 11 Pro

Jaromir Kopp

2 października 2019

Jak wiecie, iFixit jest znany z rozbierania urządzeń IT. Jednak robi to głównie po to, aby poznać i przedstawić możliwości ich serwisowania. Są jednak portale, które wykazują się większą dociekliwością. Należy do nich Tech Insights.

Większość elementów tańsza poza jednym

Przy okazji rozbiórki Tech Insights podsumował koszt elementów wewnątrz iPhone’a 11 Pro Max. Większość z nich utrzymała swoje ceny lub jest tańsza. Wyjątek stanowi, jak się domyślacie zespół aparatów. Jego koszt zwiększył się dość znacznie i wyrównał oszczędności na innych elementach. W sumie wyszło 490,50$. Jest to cena elementów i ich montażu. Nie zawiera kosztów projektu, pudełka, transportu i oczywiście rozwoju systemu.

A13

Wewnątrz najnowszego iPhone’a znajdziemy zaprojektowany przez Apple A13, który jak wiecie, jest znacznie bardziej rozbudowany od poprzednika i choć jest bardziej upakowany i energooszczędny, to powierzchnia jego płytki zwiększyła się o 18,27% względem A12.

Modem Intela, pożegnanie

Łączność GSM zapewnia procesor pasma PMB9960 oraz modem XMM7660 od Intela. W przyszłym roku modemy Intela zastąpią (na krótko) układy od Qualcomm. Nowy modem względem poprzednika z Xs Max różni się większą szybkością pobierania danych, jednak kosztem wysyłania. PMB9955 XMM7560 z Xs pozwalał na pobieranie z prędkością 1 Gb/s (Cat 16) i wysyłanie do 225 Mb/s Cat 15). Obecnie modem osiąga 1,6 Gb/s, gdy ściąga dane (Cat 19) i 150 Mb/s podczas transmisji.

U1 odkrywa część tajemnic

Układ szerokopasmowej transmisji U1 to nadal wielka zagadka. Na razie Apple podaje, że U1 jest używany do lepszej i bardziej wybiórczej komunikacji z innymi iPhone’ami podczas transmisji AirDrop. Jednak wiemy, że Apple planuje własne lokalizatory doczepiane do przedmiotów, które z U1 powinny współpracować.

Dzięki Tech Insights wiemy już, w których pasmach U1 pracuje. Mają to być dwa pasma 6,24 GHz oraz 8,2368 GHz. Mieści się to w specyfikacji Direct Spread UWB 6,2÷9,7 GHz. Tech Insights zaznacza, że zastosowanie UWB w lokalizacji na małe odległości jest w planach Apple od czasów pierwszych iPhone’ów, a kilka firm w tym polska Estimote, zajmujących się lokalizacją w budynkach, też nad zastosowaniem UWB pracuje. Jednak to iPhone 11 jest pierwszym masowo produkowanym, konsumenckim urządzeniem z tą technologią.

Inne drobne zmiany

W iPhone 11 nowy jest układ NFC oraz układ sterujący ładowaniem bezprzewodowym (STMicroelectronics STPMB0 zamiast Broadcom). Oczywiście nowe są też układy i matryce w aparatach.

Więcej ciekawostek znajdziecie u źródła: Tech Insights 

Ilustracyjne zdjęcie tytułowe przedstawia iPhone 11.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy