^
Ochrona integralnosci systemu sprawdzamy terminal

Ochrona integralności systemu. Jak sprawdzić, jak włączyć

Jaromir Kopp

26 września 2019

Po ostatnich problemach, które nawiedziły użytkowników Chrome, Avida i macOS wielu z nas zadaje sobie pytanie, co to jest „Ochrona integralności systemu” oraz jak sprawdzić, czy aby na pewno jest włączona. Oto kilka metod.

Ochrona integralności systemu, co to jest?

Przypomnę, że wyłączenie SIP (System Integrity Protection) pozwoliło błędnej wersji systemu aktualizacji Chrome dostarczanego przez Google, na nadpisanie ważnych plików systemowych unieruchamiając wiele stanowisk do montażu wideo. Stało się to tylko na komputerach z wyłączoną ochroną integralności systemu.

Funkcja SIP chroni przed zmianami najważniejsze elementy macOS:

 •  /System
 •  /usr
 •  /bin
 •  /sbin
 •  Aplikacje dostarczane razem z systemem OS X

Dodatkowo ścieżki i aplikacje, w przypadku których aplikacje i instalatory innych firm mają nadal uprawnienia do zapisu:

 •  /Aplikacje
 •  /Biblioteka
 •  /usr/local

Ochrona integralności systemu umożliwia wprowadzanie modyfikacji w tych chronionych częściach systemu tylko procesom, które są podpisane przez firmę Apple i mają specjalne uprawnienia do zapisywania plików systemowych, np. uaktualnieniom oprogramowania wydanym przez firmę Apple i instalatorom firmy Apple. Dodatkowo SIP blokuje uruchomienie komputera w trybie pojedynczego użytkownika.

Ochrona integralności systemu, sprawdzamy

Działanie SIP można sprawdzić na dwa sposoby.

Z Menu Apple wybieramy „Ten Mac”. Następnie w oknie z informacjami o komputerze klikamy „Raport systemowy”. Po lewej zaznaczamy „Oprogramowanie” i po prawej widzimy, czy „Ochrona…” jest włączona.

Ochrona integralnosci systemu sprawdzamy

Drugą metodą jest wydanie w Terminalu (Aplikacje > Narzędzia) komendy „csrutil status”.

Ochrona integralności systemu, włączamy

Aby włączyć ochronę (lub wyłączyć), należy uruchomić komputer w trybie odzyskiwania systemu macOS, czyli podczas włączenia trzymamy klawisze Command+R.

Po załadowaniu instalatora z menu „Narzędzia” wybieramy „Terminal” i w jego oknie wpisujemy „csrutil enable” (bez cudzysłowów oczywiście) oraz wciskamy Return. Następnie zamykamy terminal i z menu wybieramy „Uruchom ponownie”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Artur

  Dziękuje serdecznie, jutro sprawdzę.

 2. Marian

  Mac Pro 2008 z Yosemite nie działa te polecenie.

 3. Ania

  Dziękuję za wartościowy artykuł. Mam pytanie. Potrzebuję adaptera do Mac Book Pro 10.13 , aby móc podłączyć internet kablowy. Znalazłam adapter z jedną końcówką ethernet lan, drugą usb-c. W opisie artykułu czytam: „Uwaga! Należy wyłączyć funkcję Sip podczas używania na Macu 10.13.” Czy jest to bezpieczne? Konieczne? Czy nie powinnam używać takiego adaptera? Czy może Pan polecić ewentualnie inne rozwiązanie?
  Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam