Wybierz Strona

Ochrona integralności systemu. Jak sprawdzić, jak włączyć

Ochrona integralności systemu. Jak sprawdzić, jak włączyć

 • 2
 • 26.09.2019
Jaromir Kopp

Po ostatnich problemach, które nawiedziły użytkowników Chrome, Avida i macOS wielu z nas zadaje sobie pytanie, co to jest „Ochrona integralności systemu” oraz jak sprawdzić, czy aby na pewno jest włączona. Oto kilka metod.

Ochrona integralności systemu, co to jest?

Przypomnę, że wyłączenie SIP (System Integrity Protection) pozwoliło błędnej wersji systemu aktualizacji Chrome dostarczanego przez Google, na nadpisanie ważnych plików systemowych unieruchamiając wiele stanowisk do montażu wideo. Stało się to tylko na komputerach z wyłączoną ochroną integralności systemu.

Funkcja SIP chroni przed zmianami najważniejsze elementy macOS:

 •  /System
 •  /usr
 •  /bin
 •  /sbin
 •  Aplikacje dostarczane razem z systemem OS X

Dodatkowo ścieżki i aplikacje, w przypadku których aplikacje i instalatory innych firm mają nadal uprawnienia do zapisu:

 •  /Aplikacje
 •  /Biblioteka
 •  /usr/local

Ochrona integralności systemu umożliwia wprowadzanie modyfikacji w tych chronionych częściach systemu tylko procesom, które są podpisane przez firmę Apple i mają specjalne uprawnienia do zapisywania plików systemowych, np. uaktualnieniom oprogramowania wydanym przez firmę Apple i instalatorom firmy Apple. Dodatkowo SIP blokuje uruchomienie komputera w trybie pojedynczego użytkownika.

Ochrona integralności systemu, sprawdzamy

Działanie SIP można sprawdzić na dwa sposoby.

Z Menu Apple wybieramy „Ten Mac”. Następnie w oknie z informacjami o komputerze klikamy „Raport systemowy”. Po lewej zaznaczamy „Oprogramowanie” i po prawej widzimy, czy „Ochrona…” jest włączona.

Ochrona integralnosci systemu sprawdzamy

Drugą metodą jest wydanie w Terminalu (Aplikacje > Narzędzia) komendy „csrutil status”.

Ochrona integralności systemu, włączamy

Aby włączyć ochronę (lub wyłączyć), należy uruchomić komputer w trybie odzyskiwania systemu macOS, czyli podczas włączenia trzymamy klawisze Command+R.

Po załadowaniu instalatora z menu „Narzędzia” wybieramy „Terminal” i w jego oknie wpisujemy „csrutil enable” (bez cudzysłowów oczywiście) oraz wciskamy Return. Następnie zamykamy terminal i z menu wybieramy „Uruchom ponownie”.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

2 komentarze

 1. Artur

  Dziękuje serdecznie, jutro sprawdzę.

  Odpowiedz
 2. Marian

  Mac Pro 2008 z Yosemite nie działa te polecenie.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!