Kategorie Aktualności

Apple i kolejna wersja klawiatury do MacBooków

O tym, że Apple ma spory problem z pogodzeniem zapędów do zmniejszania grubości MacBooków oraz niezawodności klawiatur wiemy od kilku lat. Już trzecia wersja klawiatury motylkowej, jest na starcie obejmowana programem naprawczym. Nie wygląda to dobrze, choć „cienkie” MacBooki owszem.

Kolejna cienka klawiatura

Przedwczoraj w USA przyznano dla Apple patent na „Zespoły klawiaturowe o zmniejszonej grubości i sposobie ich formowania”. Opisuje on klawiaturę, której grubość jest zmniejszona między innymi dzięki umieszczeniu styków, membrany i ich obudowy bezpośrednio na płytce z obwodami, stanowiącej podstawę. Pozwala to nie tylko zredukować grubość klawiatury, ale znacznie ułatwić i przyśpieszyć ich montaż.

Patent jest o tyle interesujący, że nie dotyczy tylko niesławnych mechanizmów motylkowych. Apple proponuje zastosowanie „dowolnego odpowiedniego mechanizmu zawiasu”, wymieniając jako przykład obok zawiasu w kształcie litery V, zawias nożycowy, zawias teleskopowy i mechanizmu zawiasu przesuwnego.

Patent został zgłoszony już w 2016 roku, czyli na początku „ery motylkowej”. Jego uniwersalność na szczęście nie ogranicza użycia z tylko jednym obecnie stosowanym mechanizmem. Być może w połączaniu z tradycyjnym „scyzorykiem” uda się zachować odpowiednią wygodę i niezawodność, przy sympatycznej grubości MacBooków. Może zobaczymy efekt takiego zestawienia już w MacBooku Pro 16″.

Inną drogą jest możliwość całkowitej eliminacji mechanizmów i zastąpienie ich klawiaturami wirtualnymi np. wyświetlanymi jak na ekranach iPadów. Prekursorem takiego rozwiązania jest Touch Bar, który jest zamiennikiem klawiszy funkcyjnych. Jednak nie sądzę, aby użytkownicy byli już gotowi na taką rewolucję dla całej klawiatury.

Źródło: USPTO 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.