Wybierz Strona

Apple i kolejna wersja klawiatury do MacBooków

Apple i kolejna wersja klawiatury do MacBooków

  • 0
  • 26.09.2019
Jaromir Kopp

O tym, że Apple ma spory problem z pogodzeniem zapędów do zmniejszania grubości MacBooków oraz niezawodności klawiatur wiemy od kilku lat. Już trzecia wersja klawiatury motylkowej, jest na starcie obejmowana programem naprawczym. Nie wygląda to dobrze, choć „cienkie” MacBooki owszem.

Kolejna cienka klawiatura

Przedwczoraj w USA przyznano dla Apple patent na „Zespoły klawiaturowe o zmniejszonej grubości i sposobie ich formowania”. Opisuje on klawiaturę, której grubość jest zmniejszona między innymi dzięki umieszczeniu styków, membrany i ich obudowy bezpośrednio na płytce z obwodami, stanowiącej podstawę. Pozwala to nie tylko zredukować grubość klawiatury, ale znacznie ułatwić i przyśpieszyć ich montaż.

Patent jest o tyle interesujący, że nie dotyczy tylko niesławnych mechanizmów motylkowych. Apple proponuje zastosowanie „dowolnego odpowiedniego mechanizmu zawiasu”, wymieniając jako przykład obok zawiasu w kształcie litery V, zawias nożycowy, zawias teleskopowy i mechanizmu zawiasu przesuwnego.

Patent został zgłoszony już w 2016 roku, czyli na początku „ery motylkowej”. Jego uniwersalność na szczęście nie ogranicza użycia z tylko jednym obecnie stosowanym mechanizmem. Być może w połączaniu z tradycyjnym „scyzorykiem” uda się zachować odpowiednią wygodę i niezawodność, przy sympatycznej grubości MacBooków. Może zobaczymy efekt takiego zestawienia już w MacBooku Pro 16″.

Inną drogą jest możliwość całkowitej eliminacji mechanizmów i zastąpienie ich klawiaturami wirtualnymi np. wyświetlanymi jak na ekranach iPadów. Prekursorem takiego rozwiązania jest Touch Bar, który jest zamiennikiem klawiszy funkcyjnych. Jednak nie sądzę, aby użytkownicy byli już gotowi na taką rewolucję dla całej klawiatury.

Źródło: USPTO 

Cienka klawiatura elementy

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!