^
Klawiatury

Apple ostrzega: Błąd w obsłudze klawiatur w iOS i iPadOS

Jaromir Kopp

25 września 2019

Apple wydało dziś ostrzeżenie o błędzie w obsłudze obcych klawiatur programowych, instalowanych w iOS 13 i iPadOS. Firma obiecuje, że problem „zostanie wkrótce rozwiązany” za pomocą aktualizacji systemu.

Na czym polega problem z klawiaturami?

Dodatkowe klawiatury programowe instalowane w iOS i iPadOS, mogą działać niezależnie, bez dostępu do innych zasobów systemu lub z pełnym dostępem. Na ten drugi wariant użytkownik musi wyrazić zgodę, bo klawiatura ma wtedy dostęp m.in. do internetu.

Niestety w iOS 13 i iPadOS klawiatury mogą otrzymać pełen dostęp nawet bez zgody użytkownika. To w pewnych sytuacjach może być potencjalnie niebezpieczne. Klawiatura może komunikować się z siecią bez wiedzy i zgody użytkownika.

Klawiatury systemowe oraz klawiatury firm trzecich, które nie korzystają z pełnego dostępu, nie są dotknięte problemem i nie stanowią dodatkowego zagrożenia.

Aby sprawdzić, czy i jakie klawiatury mamy zainstalowane należy wejść w Ustawienia i dalej Ogólne > Klawiatura > Klawiatury. Po puknięciu w klawiaturę możemy sprawdzić, czy ma pełen dostęp lub, czy taki można jej włączyć. Jeżeli tak, ale nie zdecydowaliśmy się dać jej pełnego dostępu, to istnieje ryzyko, że i tak taki uzyskała.

Pełen komunikat znajdziecie na stronie: O problemie, który wpływa na aplikacje klawiatury innych firm w iOS 13 i iPadOS 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. diana

  Następny przykład gdzie w pogoni za funkcjonalnością z innych systemów Apple zapomina o podstawach i serwuje jakieś niedorobione rozwiązanie. Jak sobie uświadomimy że za pomocą klawiatury wpisujemy różne hasła i maile, a klawiatura wysyła to w świat, to taki scenariusz mrozi krew w żyłach.

 2. katarzyna

  Witam.
  Mam problem z klawiatura zewnętrzną Logitech Slim Combo do iPad 5 i 6 gen 9,7″ używana do Ipad mini 5 generacji. Dość często nie działają następujące klawisze:
  1,5,8,9
  a,f,c,ą,ć
  Nie wiem od czego to zależy, że raz działają wszystkie, a raz powyższe nie reagują. To już druga klawiatura, która tak reaguje. Proszę o pomoc