^
Mac Pro made in USA

Nowy Mac Pro made in USA

Jaromir Kopp

24 września 2019

Obiadki Cooka z Prezydentem przynoszą owoce obu panom. Nowe Mac Pro znów będą produkowane w Texasie w tej samej fabryce co poprzednik o kształcie estetycznego kubełka. Pozwoliły na to otrzymane zwolnienia z taryf celnych na wybrane komponenty konieczne do sprowadzenia z Chin.

Made in USA tylko dla klientów ze „Stanów”?

Apple chwali się w oficjalnym komunikacie, że poza fabryką w Austin, kilkunastu innych producentów z USA dostarczać ma komponenty, których wartość jest o 2,5 raza większa niż w poprzedniku. Czyli nowy Mac Pro jest 250% bardziej amerykański.

Jednak z komunikatu można wyczytać, że być może amerykańskie Mac Pro będą trafiać tylko na rynek USA. Może się okazać, że część produkcji gotowych komputerów będzie realizowana poza USA. Jeżeli tak, to wygląda na to, że Apple spodziewa się sporego zainteresowania tym komputerem, wększego niż jego poprzednikiem, którego produkcja odbywała się wyłącznie w USA. Może to być też jedynie wynikiem wyliczeń ekonomicznych. Jednak nie wygląda na to, aby fabryka w USA miała produkować mniej komputerów niż poprzednio.

Oto fragment oficjalnego komunikatu Apple:

„Mac Pro jest najpotężniejszym komputerem Apple w historii i jesteśmy dumni, że możemy go zbudować w Austin. Dziękujemy administracji za wsparcie umożliwiające to umożliwiające” – powiedział Tim Cook, dyrektor generalny Apple. „Głęboko wierzymy w siłę amerykańskich innowacji. Właśnie dlatego każdy produkt Apple jest zaprojektowany w USA i w jego skład wchodzi praca 450 000 osób dostawców z 36 stanów i będziemy dalej tutaj się rozwijać ”.

Produkcja poza rynkami z tanią siłą roboczą to dobry znak. Oawiam się jednak czasy, gdy iMaci G3 były produkowane za naszą południową granicą w Czechach, tak szybko nie wrócą.

Produkcja w Austim ma roszyć „w najbliższym czasie”.

Źrodło: Apple’s new Mac Pro to be made in Texas

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Trump zobaczy jak powstają nowe Mac Pro - Mój Mac - […] Apple chciał produkować nowe Mac Pro poza granicami USA. Związane to było z wojną handlową USA – Chiny i…