^
Mac Pro

Nie wyłączajcie Maców Pro! Jeżeli używacie Avida

Jaromir Kopp

24 września 2019

Dziwna plaga nawiedziła studia filmowe w Hollywood, gdzie bardzo często do edycji używa się Mac Pro (kubełkowatych). Wygląda na to, że jedynym lekarstwem obecnie jest niewyłączanie komputerów. Sprawa wydaje się rozwojowa.

Masowe awarie w studiach filmowych

Jak podaje Variety, wiele firm zajmujących się poważnym montażem wideo zgłasza problem z uruchomieniem Mac Pro, na których używany jest system montażu Avid. Nie ma pewności, czy tylko Mac Pro są dotknięte tą przypadłością, bo tych komputerów w studiach jest najwięcej.

Objawami jest brak możliwości uruchomienia komputera po jego wyłączeniu lub wyjątkowo powolna praca przerwana częstymi restartami.

Firmy zgłaszają wystąpienie tego problemu na praktycznie wszystkich używanych zestawach. Niektóre prawdopodobnie używają starszego systemu macOS, ale nie jest to potwierdzone. Nie wiadomo też, czy ma to związek z jakąś aktualizacją.

Obecnie jedynym zaleceniem, które pojawia się na forach użytkowników Avida, jest „nie wyłączajcie komputerów, ani połączonych z nimi serwerów”. Apple i Avid nie ustosunkowali się jeszcze do zgłoszeń, ale wiedzą już o problemie.

Wg najnowszych informacji, pomoga „przebudowanie” systemu, czyli prawdopodobnie ponowan isntalacj. Awarie dotknęły macOS 10.11, 10.12 i prawdopodobnie 10.13.

 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

  • Jaromir Kopp

   Acha… jakoś ani w USA, ani w Europie (gdzie rządzi FCPX) się nie zniechęcają.

   • Damian Kurowski

    Oglądnij uważnie filmik i wyciągnij sam wnioski. Ale rozumiem że rozsądek nie idzie w parze z wiarą.

    • Filip

     Porównanie tam jest żadne. Wzięli 6 letniego Maca Pro vs nowego PC. Dla odmiany proponuje odpalić to samo na nowym iMacu i wtedy robić porównania. Zresztą Adobe Premiere sam w sobie jest ogólnie słabo zoptymalizowanym softem. Dużo szybciej chodzi to na Final Cut Pro X. Jeszcze inny aspekt przy montażu gdzie masz 6 kamer, drona i do tego ok 20 scieżek audio lepiej się nadaje Avid Media Composer.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Awarie Avida na macOS wyjaśnione! Winnym jest… - Mój Mac - […] […]