^
Apple Arcade na Apple TV

Apple Arcade rusza na Apple TV!

Jaromir Kopp

24 września 2019

Już od rana testerzy, którzy zainstalowali na swoich Apple TV tvOS 13 GM, mogą zacząć „grać w gry” Apple Arcade. Jeszcze wczoraj, choć Arcade jest już dostępna od kilku dni na iOS, to w ATV mieliśmy wyłącznie reklamy.

Gier prawie tyle, co na iOS

Sporą niewiadomą dla mnie było, czy wszyscy deweloperzy poradzą sobie z przystosowaniem kodu do wymogów Apple TV. Niektóre gry na iOS pracowały w trybie „pionowym”, co dodatkowo utrudnia ich dostosowanie do poziomego ekranu. Kolejnym mankamentem jest kontroler. Od kilku lat, Apple nie wymaga już, aby każdą grę dawało się obsługiwać za pomocą oryginalnego pilota, ale kontroler też jest pewnym wyzwaniem. Przypomnę, że wraz z tvOS 13 można używać z ATV kontrolerów do Sony Play Station i Xboxa (* patrz komentarze).

Arcade na Apple TV

Okazało się jednak, że prawie wszystkie tytuły Arcade z iOS są już dostępne na Apple TV. Jest ich aż 63 (71 na iOS). Widocznie Apple zastosował jakąś dodatkową motywację, aby uczynić ATV bardziej atrakcyjną.

Nadal Arcade nie jest dostępna na becie macOS 10.15 Catalina, ale do jej premiery powstaje jeszcze kilka tygodni.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. whocarees

    „…można używać z ATV kontrolerów do Sony Play Station i Xboxa…”

    Sprawdz to dokładnie, bo ponoć działa tylko z @TV 4 i pady z P4 i XOne.

  2. MDW

    Ja mam kontroler Nimbus (sprzedawany w Apple Online Store) i muszę powiedzieć, że jest świetny, działa rewelacyjnie sprawnie. Kontroler + AppleTV + Apple Arcade to rewelacyjny zestaw dla kogoś takiego jak ja. Zupełnie nie jestem zainteresowany dużymi produkcjami, wręcz ich nie lubię, nudzą mnie. A takie średniej wielkości gry, różne „indie games” to jest właśnie to co mnie interesuje. Apple Arcade to może być strzał w dziesiątkę. Taki jak w 2009 roku AppStore dla iOS.