Wybierz Strona

Apple TV+ nie ma lipy… Apple zadbał o międzynarodowy start

Apple TV+ nie ma lipy… Apple zadbał o międzynarodowy start

  • 0
  • 18.09.2019
Jaromir Kopp

Apple często podkreśla, że 1 listopada jego serwis telewizyjny wystartuje niemal na całym świecie w setce krajów. Przy okazji opublikowania dwóch nowych zwiastunów produkcji Apple dowiedzieliśmy się też dość ważnej rzeczy, a nawet dwóch świadczących o tym, że nie są to przechwałki.

Apple dba o niepełnosprawnych na całym świecie

Dotąd zastanawiałem się, jak Apple zdecyduje się tłumaczyć swoje produkcje. Obawiałem się, że będą tylko napisy. Z racji wieku nie lubię odrywać wzroku od akcji, aby czytać dialogi. Niestety będę musiał.

Jednak mam też dobre wieści. Napisy są bardzo wyraźne i dość duże oraz dobrze przygotowane. Dodatkowo w chyba każdym języku mamy dwie wersje napisów. Zwykłe oraz opisowe, przeznaczone dla osób niesłyszących. To naprawdę nie jest często spotykane.

Dla dzieci z lektorem

Jednak jeden z nowych zwiastunów „Helpsters” , czyli filmu dedykowanego dla najmłodszych jest dubbingowany. Mamy specjalną wersję po polsku. W zwiastunie nie można zmienić ścieżki dźwiękowej, a jedynie dodać angielskie napisy, ale nawet podkład dźwiękowy na stromie jest po polsku.

Ghostwriter Apple TV Plus po Polsku

To bardzo dobra wiadomość. Widać, że choć Apple nie rozumie polskiego przywiązania do lektora (przynajmniej wśród starszego pokolenia), to zadba o najmłodszych oraz niepełnosprawnych.

Drugim nowym zwiastunem jest „Ghostwriter” . To opowieść dla trochę starszych dzieci, a nawet młodzieży, która przynajmniej w teorii powinna umieć już czytać. Dlatego Apple (przynajmniej zwiastun) wyposażył jedynie w napisy.

Apple TV Plus wybór napisów

Te drobiazgi sprawiły, że czekam na 1 listopada z jeszcze większym zaciekawieniem.

Zwiastuny obejrzysz na stronie: https://tv.apple.com/

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!