^
Spotify

Spotify zweryfikuje rodziny, Apple robi to lepiej

Jaromir Kopp

13 września 2019

Masz abonament rodzinny w Spotify? Czy wszyscy członkowie Twojej rodziny mieszkają pod tym samym adresem? A może masz w rodzinie lub sam jesteś studentem gdzieś w innym mieście? Spotify może Ci zablokować możliwość używania „Subskrypcji Premium Family”.

Plan rodzinny tylko dla mieszkających pod jednym dachem?

Jak podaje CNET https://www.cnet.com/news/spotify-wants-to-know-where-you-live-and-will-be-checking-in/, największy konkurent Apple Music, czyli Spotify dodał pod koniec sierpnia nowe regulacje do swojego planu rodzinnego. Prawdopodobnie zorientował się, że plan rodzinny jest mocno nadużywany przez osoby ze sobą niepowiązane więzami rodzinnymi. Dlatego chce co jakiś czas kontrolować, czy wszyscy członkowie „rodziny” mieszkają pod tym samym adresem. Co gorsza, będzie do tego używał Google Maps, na co korzystający z planu rodzinnego muszą się zgodzić. Więcej dowiecie się z: Spotify® Premium for Family – regulamin https://www.spotify.com/pl/legal/premium-family-terms/.

Oczywiście każda firma ma prawo walczyć z nadużyciami i nieuczciwym wykorzystywaniem jej usług, jednak sposób przyjęty przez Spotify wydaje się kiepski, dodatkowo narażając na przekazywanie wrażliwych danych innym podmiotom (Google).

Apple robi to lepiej

Przypomnę, że Apple zastosowało całkiem inny sposób weryfikacji, czy chmura rodzinna jest użytkowana przez „rodziny”. W tym przypadku wszystkie płatności członków chmury rodzinnej są realizowane przez konto (kartą) organizatora. Z tego powodu, nawet jeżeli funkcja „rodziny” jest nadużywana, to przynajmniej przez osoby obdarzające się zaufaniem. Oczywiście w Spotify, też jedna osoba nadstawia swój portfel, ale ponosi znacznie mniejsze ryzyko, bo tylko ~30 zł miesięcznie. W przypadku Apple, członkowie rodziny (dorośli) mogą nadszarpnąć konto organizatora na znacznie większe sumy.

Podobają Wam się zmiany wprowadzane przez Spotify?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy