^
A13

A13 kolejny niedościgniony procesor Apple

Jaromir Kopp

13 września 2019

Konkurencja jeszcze nie nadrobiła strat z zeszłego roku względem A12, który pozostawał niedościgniony do wtorku, a już Apple podniosło poprzeczkę. Może nie w spektakularny sposób, ale i tak nie ma sobie równych. Oto dlaczego A13 jest jednocześnie szybszy i bardziej energooszczędny.

Do czego użyto dodatkowe 1,6 miliarda tranzystorów?

A13 dzięki technologii 7 nm (N7 Pro) i „zaawansowanej oraz udoskonalonej drugiej generacji 7-nanometrowych tranzystorów” pomieścił aż 8,5 miliarda tychże. To sporo więcej względem A12 (6,9 miliarda tranzystorów). Jednak nie zwiększyła się ilość jednostek obliczeniowych (dwie wydajne „błyskawice” i cztery oszczędne „grzmoty”), a Neural Engine nadal ma 8 rdzeni. Część tranzystorów została zużyta na nową jednostkę, a w zasadzie ich parę, przyśpieszających obliczenia na macierzach. Podczas konferencji nazwano te części A13 „akceleratorami maszynowego nauczania”. Te zmiany pozwoliły na przekroczenie po raz pierwszy bariery biliona operacji na sekundę.

Kolejną nowością w A13 jest „Machine Learning Controller”. Zadaniem tej jednostki jest optymalizowanie obciążenia oraz wybór najbardziej wydajnej w danym momencie dla danego modelu „AI”, jednostki obliczeniowej. Model może zostać skierowany do przetwarzania na CPU, GPU lub Neural Engine. „Machine Learning Controller” nie tylko zwiększa wydajność, ale i zmniejsza zużycie energii. Co więcej, wszystko odbywa się samo, bez dodatkowego zaangażowania programistów, którzy modele i obliczenia AI nadal przygotowują po staremu.

Większa wydajność, mniej energii

Zmiany zaowocowały zwiększeniem wydajności względem A12 (wg danych podanych podczas konferencji) o 20%, co może nie oszołamia, ale zostało to uzyskane przy zmniejszeniu zużycia energii do 30%. Rozkłada się to na 15% w Neural Engine i po 40% CPU i GPU.

A13 Bionic stanowi również podstawę dla nadchodzącej funkcji przetwarzania obrazu „Deep Fusion”, która wykorzystuje uczenie maszynowe do fotografii przy słabym i średnim świetle. Ta funkcja będzie dostępna dopiero wraz z iOS 13.1.

A13 kontra A12

Testy, które pojawiły się w serwisie geekbench, wydają się potwierdzać informacje Apple. A13 to naprawdę potężna jednostka obliczeniowa, której pełnego potencjału chyba tak szybko nie poznamy.

A13 kontra Samsung

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Mariusz

    Ale zmniejszyli pamięć L1 i L2…