^
Sonnet Mac mini

Optyczne kable Thunderbolt 3 już niebawem

Jaromir Kopp

12 września 2019

Dla znudzonych wtorkową konferencją mam prawdziwego newsa! Otóż odbędą się pierwsze pokazy działania 50-metrowych kabli Thunderbolt 3. Przeprowadzą je wspólnie firmy: Sonnet, Archiware i Corning.

Długie, optyczne kable Thunderbolt 3 na IBC2019

IBC to targi dla firm zajmujących się mediami, rozrywką i związaną z tym technologią. Wydaje się, że jest to idealne miejsce do zaprezentowania dość nietypowego rozwiązania, jakim są kilkudziesięciometrowe kable Thunderbolt. Targi rozpoczynają się dziś. https://show.ibc.org/visit-ibc2019

Jak wiecie, media (muzyka, wideo) obecnie wiążą się z dużymi ilościami danych, które trzeba szybko przesłać. Nieskompresowany obraz, dźwięk wielokanałowy najwyższej jakości, specjalne superszybkie kamery, te urządzenia i zastosowania wymagają znacznych transferów. Do tego często pracują w miejscach odległych od tych, w których znajdują się komputery i pamięci masowe. Jest to konieczne choćby z racji hałasu przez nie wywoływanego. Do takich zastosowań jakieś 20 lat temu dość często sprzedawałem 10-metrowe kable FireWire, choć kosztowały one majątek. Teraz następcą FireWire również w „mediach i show-biznesie” jest Thunderbolt. Dlatego kable tej długości, choć w zastosowaniach niszowych, są bardzo wyczekiwane.

Niestety podczas pokazu, w którym mają być wykorzystane Mac mini w obudowach serwerowych od Sonneta z oprogramowaniem archiwizującym Archiware, będą użyte kable firmy Corning, których jeszcze nie ma na rynku. Wg zapewnień widniejących w komunikacie Sonneta „mają pojawić się w sprzedaży, w niezbyt odległej przyszłości”.

Nie jest również znana cena kabli oraz warianty długości, w których będą oferowane. Do tej pory optyczne kable Thunderbolt 2 kosztowały 999$ za 60-metrową wersję.

Warto zaznaczyć, że kable optyczne Thunderbolt nie mogą służyć do zasilania. Dlatego urządzenia peryferyjne muszą być zasilane niezależnie. Jak wiecie, cieżko jest przesłać prąd śwaitłowodem, a dodatkowe miedziane przewody przy odległości 50 metrów, albo musiałyby być bardzo grube, albo powodowałyby bardzo duże spadki napięcia.

Więcej informacji: Sonnet 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy