Wybierz Strona

Optyczne kable Thunderbolt 3 już niebawem

Optyczne kable Thunderbolt 3 już niebawem

  • 0
  • 12.09.2019
Jaromir Kopp

Dla znudzonych wtorkową konferencją mam prawdziwego newsa! Otóż odbędą się pierwsze pokazy działania 50-metrowych kabli Thunderbolt 3. Przeprowadzą je wspólnie firmy: Sonnet, Archiware i Corning.

Długie, optyczne kable Thunderbolt 3 na IBC2019

IBC to targi dla firm zajmujących się mediami, rozrywką i związaną z tym technologią. Wydaje się, że jest to idealne miejsce do zaprezentowania dość nietypowego rozwiązania, jakim są kilkudziesięciometrowe kable Thunderbolt. Targi rozpoczynają się dziś. https://show.ibc.org/visit-ibc2019

Jak wiecie, media (muzyka, wideo) obecnie wiążą się z dużymi ilościami danych, które trzeba szybko przesłać. Nieskompresowany obraz, dźwięk wielokanałowy najwyższej jakości, specjalne superszybkie kamery, te urządzenia i zastosowania wymagają znacznych transferów. Do tego często pracują w miejscach odległych od tych, w których znajdują się komputery i pamięci masowe. Jest to konieczne choćby z racji hałasu przez nie wywoływanego. Do takich zastosowań jakieś 20 lat temu dość często sprzedawałem 10-metrowe kable FireWire, choć kosztowały one majątek. Teraz następcą FireWire również w „mediach i show-biznesie” jest Thunderbolt. Dlatego kable tej długości, choć w zastosowaniach niszowych, są bardzo wyczekiwane.

Niestety podczas pokazu, w którym mają być wykorzystane Mac mini w obudowach serwerowych od Sonneta z oprogramowaniem archiwizującym Archiware, będą użyte kable firmy Corning, których jeszcze nie ma na rynku. Wg zapewnień widniejących w komunikacie Sonneta „mają pojawić się w sprzedaży, w niezbyt odległej przyszłości”.

Nie jest również znana cena kabli oraz warianty długości, w których będą oferowane. Do tej pory optyczne kable Thunderbolt 2 kosztowały 999$ za 60-metrową wersję.

Warto zaznaczyć, że kable optyczne Thunderbolt nie mogą służyć do zasilania. Dlatego urządzenia peryferyjne muszą być zasilane niezależnie. Jak wiecie, cieżko jest przesłać prąd śwaitłowodem, a dodatkowe miedziane przewody przy odległości 50 metrów, albo musiałyby być bardzo grube, albo powodowałyby bardzo duże spadki napięcia.

Więcej informacji: Sonnet 

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!