^
iCloud beta

Nowa wersja iCloud! Można już testować

Jaromir Kopp

24 sierpnia 2019

Jeżeli ktoś wytyka użytkownikom Apple, że używa narzędzi, z których nie da się korzystać na innych platformach i to go mocno ogranicza, należy pokazać mu icloud.com. Jak oczywiście wiecie, ta strona zapewnia dostęp do danych, które umieszczamy w chmurze oraz, co ważniejsze do bardzo wielu narzędzi w tym całego pakietu iWork na wielu innych platformach.

iCloud beta

Jak już pewnie wiecie w usługach chmurowych Apple, trochę się zmienia. Najwięcej w wewnętrznej obsłudze ich przez systemy, co ma ponoć znacznie usprawnić działanie iCloud. Jednak są też i inne zmiany np. w aplikacjach, z których można korzystać w systemach i przeglądarce.

Jednak po zalogowaniu na beta.icloud.com pierwsze co się rzuca w oczy, to całkiem inny interfejs. Ikony są mniejsze i na białym tle, a ustawienia trafiły do menu pod nazwą (imieniem) użytkownika.

Na razie jedyną aplikacją, która w iCloud została zaktualizowana, są Przypomnienia. Notatki, choć też w betach systemów są znacznie udoskonalone, nadal wyglądają i działają tak samo.

Jeżeli zalogujemy się do starej wersji iCloud, również zobaczymy ikonkę Przypomnień opatrzoną dopiskiem „Wkrótce”. Po jej kliknięciu pojawi się tylko komunikat o nowościach, które nas czekają.

iCloud Przypomnienia niebawem

Zniknęło dzielenie folderów

To dość kiepska wiadomość i mam nadzieję, że zmiana jest tylko czasowa. Jedną z najważniejszych nowości iCloud Drive, ma być możliwość udostępniania całych folderów. Tego bardzo brakowało w obecnej wersji usługi. Funkcja już „trochę” działała w betach, jednak w dwóch ostatnich jej nie znajdziemy. Zniknęła też z wersji chmurowej bety. Podobnie wyparowały automatyzacje ze Skrótów, te jednak jak zapewnia oficjalnie na Twitterze osoba przy nich pracująca, wrócą. Oby tak było i z iCloud Drive oraz folderami.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Maciek Winiarski

  Bardzo dobrze, że zmienili oprawę wizualną. Ta wcześniejsza, z kolorowymi bąbelkami, nigdy nie działała płynnie i nawet nie była szczególnie ładna. Cieszy również, że z poziomu iOS można więcej zrobić (na iPadzie jest wszystko, na iPhonie Zdjęcia i Notatki). Również bardzo fajnie działa szybkie logowanie, na wzór tego od Microsoftu. Nie trzeba wklepywać hasła, tylko można uwierzytelnić się twarzą/odciskiem palca.

 2. tttyan

  Niestety w porównaniu z innymi usługami chmurowymi na razie nie ma się czym chwalić i lepiej nie pokazywać tego serwisu. Opóźnienie kilkuletnie…

  • Jaromir Kopp

   Względem?

   Pokaż mi webowy zestaw aplikacji, który może się równać z iWork, a zwłaszcza z webowym Keynote. Czekam, ale tylko na poważne propozycje.

   • tttyan

    Jeżeli się zakończyło znajomość z officem na poziomie prezentacji w szkole to można nie mieć szerszego obrazu usług GSuite i Office365 w kontekście pracy w dużej firmie/instytucji. Konkurencji na razie brak – ale tłumaczyć mi się nie chce bo i tak nie spadnie to na żyzną glebę.