^
Akustyczny ekran dotykowy

Ekran dotykowy działający pod wodą? Apple ma na to patent

Jaromir Kopp

5 sierpnia 2019

Jednym z największych mankamentów ekranów dotykowych bazujących na pojemności elektrycznej, jest ich wrażliwość na wodę i inne przewodniki. Każdy z nas wie, jak komplikuje się użycie iPhone’a, gdy spadnie na jego ekran trochę deszczu. Zanurzenie w wodzie, a większość nowych modeli jest na to odporna, całkiem blokuje używanie ekranu.

Ultradźwięki przychodzą z odsieczą

Pierwszego sierpnia amerykański urząd patentowy opublikował wynalazek zgłoszony przez Apple, a dotyczący właśnie użycia ultradźwięków do lokalizacji dotknięć ekranu i innych powierzchni.

W opisie patentu podano, że metody akustycznej lokalizacji dotknięć mogą również dotyczyć powierzchni szklanych, w tym ekranów oraz mogą uwzględniać częściowe zamoczenie lub nawet całkowite zanurzenie w wodzie.

Lokalizowane mogą być dotknięcia palcami lub rysikiem, a zakres technik służących do pozycjonowania, jest bardzo szeroki. Patent uwzględnia lokalizację za pomocą odbić fal, zmiany kierunku, siły fazy oraz obrazowanie akustyczne. Dodatkowo technika ultradźwiękowa może być łączona w pewnych sytuacjach z innymi np. najpopularniejszą obecnie pojemnościową.

Akustyczny ekran dotykowy - urządzenia

Aby było jeszcze ciekawiej, to Apple posiada w swojej kolekcji patenty na pod-ekranowy czytnik linii papilarnych, również oparty o ultradźwięki.

Niestety jak to z patentami bywa, nie wiadomo, czy ani kiedy patent uodporniający ekrany dotykowe na wodę, może być użyty. Jednak trzymam kciuki za wprowadzenie go, bo bardzo doskwierają mi problemy z obsługą iPhone’a w deszczu.

Źródło: Patently Apple

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. iPhone z Touch ID w ekranie za dwa lata? - Mój Mac - […] kilka dni temu pisałem o patencie przyznanym Apple, na ultradźwiękowy system dla ekranów dotykowych. W tym samym art. wspominałem…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *