^
GPS rollover

Przekręcenie licznika GPS. Dlatego Apple zaktualizował stare systemy

Jaromir Kopp

26 lipca 2019

Niektórzy z nas, w tym ja, zastanawialiśmy się, co się stało z GPS, że Apple zechciał zaktualizować stare systemy, aby użytkownicy nie doświadczyli problemów z datą i lokalizacją. Prawdopodobnie wina leży po obu stornach: GPS i Apple.

1023 tygodnia

To nie jest parafraza znanego i skandalizującego filmu „9 1/2 tygodnia”, ale ilość tygodni, które zlicza system GPS, zanim mu się 10-bitowy licznik przekręci. Od startu systemu, takie „przekręcenie” licznika w GPS miało miejsce już kilka razy. Ostatni raz 6 kwietnia 2019.

Interesujące jest, że starsze urządzenia Apple nie miały problemu już po 6 kwietnia, a będą mieć (jeżeli nie zostaną zaktualizowane) dopiero 3 listopada 2019. Właśnie dziwna jest ta rozbieżność. Wygląda na to, że Apple coś źle policzył lub przegapił we własnym oprogramowaniu, bo problem „przekręcania się” w GPS jest znany od bardzo wielu lat. Apple podaje, że problem dotyczy urządzeń wypuszczonych na rynek w 2012 roku lub wcześniej, dlatego iPhone 5c nie musi być aktualizowany.

Tak czy siak, jeżeli macie:

  • iPhone 4s
  • iPad mini (1. generacji) Wi-Fi + Cellular
  • iPad 2 Wi-Fi + Cellular
  • iPad (3. generacji) Wi-Fi + Cellular

to zaktualizujcie system do iOS 9.3.6.

Jeżeli używacie:

  • iPhone 5
  • iPad (4. generacji) Wi-Fi + Cellular

,to zainstalujcie iOS 10.3.4.

Apple ostrzega:

Jeśli do 3 listopada 2019 roku nie uaktualnisz oprogramowania do najnowszej wersji systemu iOS dostępnej dla danego urządzenia, niektóre modele mogą nie wskazywać poprawnego położenia GPS. Również funkcje polegające na poprawnej dacie i godzinie — takie jak synchronizowanie z usługą iCloud i pobieranie poczty e-mail — mogą nie działać.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: Uaktualnianie oprogramowania telefonu iPhone lub iPada w celu uniknięcia problemów z lokalizacją, datą i godziną.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy