^
Mac Pro Expansion slots

Mojave 10.14.6 jest gotowy dla Mac Pro

Jaromir Kopp

23 lipca 2019

Prawda, że nie możecie się doczekać już nowego Mac Pro? No to mam dla Was dość dobre wieści. Okazało się, że nowe komputery Apple, będą mogły pracować z macOS 10.14. Apple nie musi czekać na udostępnienie macOS 10.15 Catalina z premierą Mac Pro, choć niestety może.

macOS 10.14.6 Mojave, znacznie więcej zmian niż Apple podaje

Nie jest to specjalnie dziwne, że Apple nie podaje wszystkich zmian, udoskonaleń i zwalczonych błędów w aktualizacji. Wiele z tych informacji byłoby niezrozumiałych dla typowego użytkownika lub zupełnie nieinteresujących. Jednak dzięki analizie opublikowanej na blogu Eclectic Light dowiedzieliśmy się, że zmian w macOS Mojave pojawiło się całkiem sporo, a jedną z nich jest dostosowanie systemu do nadchodzących Mac Pro.

Wg Eclectic Light „Gniazda rozszerzeń” (Expansion Slots) pojawiają się po raz pierwszy w prywatnych frameworks, a istniejące narzędzie Expansion Slot Utility znajdujące się w /System/Library/CoreServices zostało zaktualizowane z wersji 1.5.2 do 2.0, co wydaje się dużym skokiem.

Dalsze aktualizacje, których Apple nie wymienił w informacjach o wydaniu, dotyczą w większości oprogramowania obsługującego Bluetooth, paneli preferencji, a także Zdjęć, które otrzymały udoskonalenia w obsłudze iCloud. Aplikacja Notes również zastała mocno zmieniona.

Dokładna lista zmian została zamieszczona we wspomnianym wpisie na Eclectic Light. Jednak dla „przeciętnego”, ale ponadprzeciętnie zamożnego użytkownika, najistotniejszą jest zmiana pozwalająca na instalację macOS 10.14.6 Mojave na nowych Mac Pro, które jako jedyny komputer Apple będą mogły być wyposażone w nowy rodzaj kart zwiększających wydajność: Afterburner. Oczywiście w pudle z otworami, które niestety nie nadają się do szatkowania sera, znajdzie się też 8 innych slotów na karty PCIe różnego kalibru, niespotykanego wcześniej w sprzęcie Apple.

Apple podaje na stronach dotyczących Mac Pro „jesień”, jako termin premiery. Jednak zwyczajowo u Apple, jesień zaczyna się po wakacjach, a nie na sam koniec września. Dlatego możliwe jest, że Mac Pro, pojawią się na rynku jeszcze zanim Apple udostępni macOS 10.15 Catalina.

Inną realną korzyścią z instalacji macOS 10.14 na Mac Pro, jest możliwość używania aplikacji 32-bitowych, co na 10.15 już nie będzie możliwe oraz „luźniejsze” zasady weryfikacji pochodzenia aplikacji na Catalinie. Dzięki temu potencjalni użytkownicy Mac Pro nie będą od razu odcięci starszych wersji programów potrzebnych im do pracy. To może być bardzo ważne.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Pierwszy nowy Mac Pro w Geekbench? - Mój Mac - […] […]
  2. Pierwszy nowy Mac Pro w Polsce? Tak prawie - Mój Mac - […] […]