^
Apple Watch gesty

Zaawansowany system rozpoznawania gestów trafi do Apple Watch?

Jaromir Kopp

22 lipca 2019

Apple dba o naszą wygodę. Jako pierwsza firma standaryzowała skróty klawiaturowe w systemie oraz aplikacjach, a wiele lat później rozwinęła system gestów, które są interpretowane przez urządzenia Apple. Każdy, kto zadał sobie ciut trudu, aby poznać skróty klawiszowe oraz gesty gładzika, czy ekranu dotykowego, wie jak bardzo, mogą one przyśpieszyć pracę, choć wymagają pewnego wysiłku związanego z ich zapamiętaniem. Jeszcze bardziej zaawansowany system rozpoznawania gestów może trafić do Apple Watch.

Jednym z projektów zespołu Apple Watch jest zaawansowany system rozpoznawania gestów

Do takich wniosków doszedł serwis Patently Apple. Porównał on listę wynalazców podaną na z najnowszych patentów przyznanych firmie Apple dotyczących zegarka i gestów z wcześniejszym z 2016 roku.

Pierwszy z nich dotyczył metod rozpoznawania gestów za pomocą analizy ruchów urządzenia, sensorów w pasku oraz kamery. Podpisany pod nim był jeden wynalazca. Pod nowszym patentem przyznanym w tym roku i dotyczącym również rozpoznawania gestów, jest ich znacznie więcej. Dodatkowo jednym z wynalazców jest lider projektu Apple Watch.

Pierwszy projekt przedstawiał kilka stosunkowo prostych ruchów jak skierowanie rozpostartej dłoni w lewo, prawo, górę i dół oraz podobne gesty z dłonią zamkniętą w pięść. Nowy patent idzie znacznie dalej. Dzięki umieszczeniu w bransoletce wielu sensorów optycznych i elektrycznych, które mogą analizować napięcie mięśni i przesuwanie ścięgien, Apple Watch mógłby rozpoznawać gesty złożone z ułożenia pojedynczych palców.

To nie koniec ciekawostek. Opisano w nim gesty wykonywane za pomocą obu rąk, a na rycinie pojawia się nieznane i nieopisane bliżej urządzenie wyglądające jak samodzielna opaska na drugiej ręce.

Dzięki rozpoznawaniu ruchu palców można by, np. odbierać połączenie układając dłoń w symbol słuchawki (mały palec i kciuk wyprostowane, reszta zamknięta).

Oczywiście nie wiadomo, kiedy i czy oraz w jakim zakresie patenty mogą być wykorzystane, jednak przynajmniej część gestów może być bardzo przydatna nie tylko w posługiwaniu się zegarkiem. Patent obejmuje również sterowanie innymi urządzeniami za pomocą Apple Watch i naszych rąk.

A jak Wy się zapatrujecie na obsługę urządzeń za pomocą gestów rąk?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Apple musi się ugiąć. Rozważania przed konferencją. - Mój Mac - […] i możliwością sterowania takimi urządzeniami. Pamiętacie rozwiązanie, które ma rozpoznawać gesty? Te wszystkie drobne informacje, które do nas docierają…