Wybierz Strona

500 milionów dolarów. To wartość komputerów z Apple Park

500 milionów dolarów. To wartość komputerów z Apple Park

Nowy kompleks Apple w Cupertino nie jest najdroższym budynkiem na świecie. Jednak nie byłbym zaskoczony, że wartość wyposażenia Apple Park stawia to miejsce w ścisłej czołówce miejsc na ziemi.

Kłopotliwa wycenia Apple Park

Z faktu na zobligowanie firmy Apple do opłat podatkowych hrabstwo Santa Clara wszczęło postępowanie wyceniające nowy budynek Apple. Według Davida Ginborga sam proces oszacowania był niezwykle trudny, ponieważ budynek w każdym miejscu jest wykonany z elementów niestandardowych – na zamówienie. Ostatecznie podał on wartość budynku w wysokości 3.6 miliarda dolarów. Cena może jest zawrotna, ale w porównaniu do, chociażby Abraj Al Bait Towers – kompleksu hotelowego w Arabii Saudyjskiej o wartości 15 miliardów dolarów nie robi już takiego wrażenia. Na mnie jednak wrażenie zrobiła wartość sprzętu, jaka wypełnia sale Apple Park.

Pół miliarda dolarów w sprzęcie Apple Park

Kalkulacja wyceny przeprowadzona przez Pana Ginborga na poziomie 3.6 miliarda dolarów dotyczyła samego budynku. Kiedy do wartości dołożono wyposażenie budynku kwota wzrosła do 4.17 miliarda dolarów. Szybka kalkulacja pokazuje jakiej wartości urządzenia znajdują się w tym miejscu. Różnica w wycenie bez wyposażenia to ponad 500 milionów dolarów. Można zatem przypuszczać, że odliczając koszty mebli reszta stanowi sprzęt komputerowy.

Źródło informacji – 9to5mac.com

O autorze

Przemysław Marczyński

Dziennikarz technologiczny. Redaktor naczelny miesięcznika Mój Mac Magazyn. Od przeszło 10 lat tworzy serwis internetowy www.mojmac.pl. Podcaster. Współautor książki "macOS Mojave. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl

2 komentarze

    • Przemysław Marczyński

      Fakt, dane nie są miarodajne. Osobiście jednak myślę, że podana kwota w tekście nie jest przesadzona. Szacowałbym, że koszta Apple Park są wyższe przy tym wszystkim co działo się przy tworzeniu tego miejsca.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!