^
IKEA SONOS SYMFONISK

Głośniki Symfonisk AirPlay 2 od Ikei już (prawie) dostępne w Polsce

Jaromir Kopp

7 lipca 2019

O zamiarze współpracy Ikei i Sonosa mówiło się już od roku, a pierwsze prezentacje głośników Wi-Fi odbyły się dwa miesiące temu. Widać, że Ikei spodobało się dodawanie aspektu „smart” do swojej oferty. Wczoraj głośniki Symfonisk pojawiły się bardzo niespodziewanie w kilku polskich sklepach tego producenta.

IKEA + SONOS = SYMFONISK

Ikea bardzo mądrze postąpiła i zamiast forsować własnego standard „smart głośnika”, co jest w przeciwieństwie do urządzeń Smart Home, zadaniem dość karkołomnym, postawiła na współpracę z potentatem w tej dziedzinie.

Wspólny projekt zachował elegancję skandynawskiej prostoty, ale połączył to z dobrze przemyślaną technologią. Szczęśliwcy, którzy mieli okazję posłuchać efektów tej współpracy, oceniają ją bardzo pozytywnie.

Głośniki są obecnie dostępne w dwóch modelach. W formie oszczędnego prostopadłościanu oraz jako głośnik wbudowany w lampkę nocną. Oba dostępne w dwóch kolorach (jasnym i ciemnym). Dodatkowo do głośnika prostopadłościennego można dokupić mocowanie do ściany. Wraz z mocowaniem dostajemy nakładkę gumową, która ma za zadanie uchronić rzeczy postawione na głośniku (do 3 kg) przez zsunięciem z powodu drgań. Poza mocowaniem ściennym są jeszcze haki do powieszenia na drążkach kuchennych.

Same głośniki łączą się z siecią za pomocą Wi-Fi lub przez Ethernet. Do konfiguracji jest używana zwykła aplikacja Sonosa. Głośniki Ikea mogą współpracować z sonosowymi. Można je również łączyć w pary stereo.

Dla Apple Usera najważniejsza jest jednak współpraca z AirPlay 2 i już niedługo znacznie lepsza z HomeKit w iOS 13, gdzie będzie można używać ich w różnych automatyzacjach.

Niestety głośniki, które wczoraj pojawiły się na stornie Ikei, były dostępne tylko w kilku sklepach w Polsce i bardzo szybko z nich zniknęły. Przez www nie można ich było zamawiać.

Polska cena głośników to 500 zł oraz 800 zł za wersję z lampą. Do tego mocowanie ścienne 50 zł, a hak 30 zł.

Oficjalny termin rozpoczęcia sprzedaży głośników w Polsce, potwierdzony przez dział PR Ikea, to 1 sierpnia. Jednak informacja ze strony www, sugeruje, że dostawy mają być wznowione już 11 lipca (w niektórych sklepach). Jednak nie wiadomo, czy od razu trafią do na półki.

Więcej: IKEA SYMFONISK

IKEA SONOS SYMFONISK

Urządzenia Smart Home Ikea (dawniej TRÅDFRI)

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Ikea reklamuje smart rolety - Mój Mac - […] główną, mają dobre towarzystwo w postaci również oczekiwanego przez Apple Userów głośnika SYMFONISK. Przypomnę, że głośniki są, a w…