Kategorie Aktualności

Jony Ive odszedł, bo szef zbyt rzadko zaglądał do jego pracowni? Cook zaprzecza

Przejście Jonathana Ive’a z umowy o pracę na B2B, zwana żartobliwie w Polsce „ucieczką przed ZUS”, odbiło się szerokim echem. Wydarzenie jest intensywnie komentowane, a oceny są skrajnie różne od „miał dość projektowania dysfunkcyjnych sprzętów”, po „Apple znów nabierze rozpędu”. W komentowanie zaangażował się nawet The Wall Street Journal.

Ive był sfrustrowany przywództwem Cooka i rzekomym brakiem zainteresowania procesem projektowania

Takie informacje podał WJS, powołując się na osoby związane z zespołem projektowym Ive’a. Dodatkowo Jonathan ponoć często opuszczał spotkania robocze.

Jednak Tim Cook w wywiadzie dla NBS News ostro zaprzeczył. Wg Tima, informacje podawane przez WSJ są absurdalne i wynikają ze niezrozumienia zasad, które panują wewnątrz Apple. Oto co szef Apple powiedział dla NBS News:

Wiele informacji, a już na pewno wnioski, nie pasują do rzeczywistości.

Na poziomie podstawowym [artykuł WSJ przyp. red.] pokazuje brak zrozumienia, w jaki sposób pracuje zespół projektantów i jak działa Apple. […] Miesza relacje, decyzje i wydarzenia do tego stopnia, że po prostu nie rozpoznajemy firmy, którą rzekomo opisuje.

Prawda najpewniej jest gdzieś pośrodku. Jony Ive zapragnął więcej czasu poświęcać na projektowanie innych rzeczy niż tylko IT, a posmakował tego podczas pracy nad Apple Park i jego wyposażaniem. Dodatkowo wizyty charyzmatycznego, wymagającego i nieprzewidywalnego Jobsa w pracowni projektowej mogły być motywacją, aby zespół projektowy „bardziej się sprężał”. Cook pewnie nie miał tak zaskakujących uwag.

Pamiętajmy, że Apple będzie pierwszym i najważniejszym (przynajmniej na razie) klientem zakładanej przez Ive’a firmy, a możliwość spokojnej realizacji innych pasji projektowych, może odświeżyć spojrzenie Jonathana na projekty dla Apple.

To Ive zrobił mysz, której nie dawało się używać, a przez jego pojawieniem się w Apple, firma potrafiła tworzyć ładne i nieszablonowe komputery w wygodnych obudowach (patrz zdjęcie tytułowe).

Mysz hokejowa, klawiatura iMac G3

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.