^
System 7.5

Retro wycieczka. Jak wyglądały kiedyś systemy Apple

Jaromir Kopp

1 lipca 2019

System na komputery Apple ma długą tradycję. Z będących obecnie w użyciu systemów z graficznym interfejsem użytkownika, zdecydowanie najdłuższą, choć z gruntowną zmianą po drodze.

35 lat Mac OS, 17 lat systemu klasycznego

Z nazwą Mac OS mogą być pewnie problemy. Pierwsze wersje nazywały się po prostu „System” z kolejnym numerem. Dopiero na początku lat 90 XX w. Apple postanowiło nadać swojemu systemowi nazwę Mac OS. Utrzymała się ona do gruntownej zmiany na ten oparty o podstawy NeXT. Nazwa Mac OS X też nie wytrzymała długo, bo do 2012 roku. Trzy lata temu Apple postanowił unormować nazwy i tak oto ten komputerowy został przemianowany na macOS.

Jak wyglądało pierwsze 17 lat klasycznego Mac OS, czyli przed przejściem na technologie opartą o NeXT możecie zobaczyć na pięknym zestawieniu przygotowanym przez Version Museum.

Nie tylko poznacie tam wygląd najważniejszych elementów systemu, ale również niektórych gier i aplikacji. Dla niezorientowanych małe przypomnienie. Pierwsze komputery Apple posługiwały się na ekranie o rozdzielczości 512 × 384 piksele tylko dwoma kolorami: czernią i bielą.

Historia Mac OS klasycznego w Version Museum.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Artur

    Jaromir bardzo dziekuje

    Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Retro wycieczka. Jak wyglądały kiedyś systemy Apple – Apple News+ Polska - […] Retro wycieczka. Jak wyglądały kiedyś systemy Apple pochodzi z serwisu Mój […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.