^
iWork ikony

iWork dla macOS i iOS zaktualizowany

Jaromir Kopp

26 czerwca 2019

Apple nie zamierza spowalniać rozwoju swojego pakietu „biurowego”, na który składają się aplikacje Pages (edytor tekstu), Numbers (arkusz kalkulacyjny) oraz Keynote (uważany za najlepszy progran do prezentacji). Przypomnę, że iWork jest dostępny za darmo na obie platformy oraz online przez www dla również dla Windowsa.

iWork: Ładniej, precyzyjniej, wygodniej i wspólnie

W numeracji wersji zmiana nie jest wielka, bo wszystkim aplikacjom dodano jedną dziesiątą do wersji, jednak w funkcjonalności znacznie większa.

Do wspólnych zmian należą:

 • Nowe opcje stylu tekstu. Tło, jak i sam tekst można wypełniać gradientem, a nawet grafiką czy obrazkiem. Doszły również nowe style obramowań.
 • Można dodawać obiekty (grafikę, kształty, równania) zakotwiczone w tekście, które przemieszczają się wraz z nim podczas edycji.
 • Dodawanie łączy w tekście do innych stron (arkuszy, slajdów).
 • W punktatorach list można swobodnie edytować ich wielkość i przesunięcie. Dodatkowo można stosować własne grafiki i obrazki jako wyróżniki list.
 • Wykresy dostały więcej swobody. Można zmienić odstępy pomiędzy kolumnami i elementami, dodawać trendy i edytować indywidualne style dla serii.
 • W iOS pojawiła się możliwość dodawania własnych słów do słownika.
 • Również w iOS dodano wybór sposobu używania Apple Pencile (rysowanie, przewijanie) za pomocą gestu. Dotyczy to nowych ołówków.
 • Inteligentne osadzanie i zmiana zdjęć przy użyciu rozpoznawania twarzy.

To tylko część wspólnych nowości. Teraz wybrane zmiany swoiste dla programów z pakietu iWork.

 • Numbers będzie znacznie precyzyjniejszy dzięki zastosowaniu 128-bitowych obliczeń. Można reż zmieniać wygląd krawędzi w komórkach.
 • W Pages można kopiować całe sekcje i zestawy grafik pomiędzy dokumentami.
 • Keynote pozwala na edycję wzorców slajdu podczas pracy grupowej.

Zmian jest oczywiście znacznie więcej. Przeczytacie o nich po polsku w App Store zarówno dla macOS, jak i iOS.

Programy pakietu iWork znajdziecie również w App Store’ach wpisując w „szukaj” słowo „iWork” lub konkretnie „Pages”, „Numbers”, „Keynote”.

Pamiętajcie, że dla posiadaczy ID i sprzętu Apple programy iWork są dostępne za darmo, a w razie braku pod ręką Maca, iPada lub iPhone’a, to edytować dokumenty możecie za pomocą przeglądarki WWW na iCloud.com.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

 1. Stoodi

  Gdyby Apple wypuściło darmową wersję pod Windows ten pakiet zrobiłby furorę.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *