^
Niemieckie eDowody w iPhone

Rząd niemiecki zapowiada paszporty w iPhone’ie, a my mamy mObywatela

Jaromir Kopp

19 czerwca 2019

Ostatnio sporo się pisze o większym, a nawet pełnym dostępie do funkcji NFC w iOS 13. Pierwsze pogłoski o tym pojawiły się jeszcze przed WWDC, za sprawą brytyjskich przygotowań do Brexitu. Teraz głos zabrał rząd Niemiec.

Dostęp do NFC w iOS 13

Do niedawna tylko Apple miał dostęp do czytnika NFC w iPhone. Stosował go wyłącznie dla Apple Pay. Następnie pozwolono deweloperom na odczyt „bezpiecznych” prostych tagów. Jednak nie pozwalało to na dostęp do bardzo wielu informacji kodowanych w chipach NFC.

Obecnie ma się to zmienić, o czym informował już brytyjski rząd jeszcze przed WWDC, a obecnie informuje rząd Niemiec.

Niemcy mają zamiar udostępnić możliwość kodowania w iPhone’ie dowodu osobistego, a nawet paszportu. Ma to zapewnić darmowa aplikacja AusweisApp2, której udostępnienie jest zapowiadane na jesień zaraz po udostępnieniu iOS 13.

Oto fragment komunikatu federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec.

Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych z zadowoleniem przyjmuje ten ważny krok [pełne udostępnienie NFC przez Apple. Przyp. red.]. Dzięki temu użytkownicy urządzeń mobilnych Apple będą mogli korzystać z cyfrowych aplikacji obywatelskich, takich jak ID, ePass i eVisum. Niemcy i wiele innych państw kontaktowało się z Apple od dawna w tej sprawie.

Apple ogłosiło, że jesienią 2019 roku kolejny system operacyjny iOS 13, otworzy interfejs NFC. Jednocześnie aplikacja AusweisApp2 rządu federalnego, która może być używany z iPhone’ami, powinna być dostępna do bezpłatnego pobrania w sklepie Apple Store, aby funkcja Online- ID mogła być również używana z iPhone’ami.

A nasz mObywatel nie dorobił się nawet autentykacji biometrycznej, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udaje, że nie ma błędów w nowych „eDowodach”). To naprawdę bardzo smutne.

Źródło: Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Roman

  Na co taki epaszport jak w żadnym kraju nie będą go uznawać

  • Jaromir Kopp

   Skąd ta wiedza? Gdybasz, czy podasz źródła?

   A co powiesz o dowodzie osobistym?

 2. mariusz

  Mamy mObywatela a jakbyśmy go nie mieli
  Chętnie używam nowinek ułatwiających życie ale mObywatel tego nie robi.
  Mimo wielokrotnych prób, ostatnia przed wyborami do Parlamentu europejskiego, nie udało mi się skorzystać z tej aplikacji. Wciąż się wykrzacza, na nowo każe tworzyć profil, logowanie woła o pomstę do nieba! Apple przygotowało jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych systemów z autoryzacją touch ID oraz Face ID a nasze władze zdają się kompletnie to ignorować zmuszając do logowania jak dekadę temu na PC. mam aktualny system iOS na iPhone 7 Plus, zanim mObywatel zacznie na nim poprawnie działać wejdzie iOS 13 i historia zatoczy koło. Na chwilę obecną jest ona dla mnie bezużyteczna. ☹️