^
iOS 13 Safari screen shots

iOS 13 zrzuty ekranowe całych stron

Jaromir Kopp

17 czerwca 2019

Zdarzało Wam się robić zrzutu ekranu w Safari, aby zachować lub przekazać komuś jakąś informację? Jeżeli tak, to iOS 13 ma dla was niespodziankę.

Zrzut ekranu lub całej strony

Strony WWW można w mobilnym Safari zachować na kilka sposobów. Można dodać do listy czytelnia (również off-line), czy dodać skrót do ekranu (ale to nie utrwali aktualnej zawartości). Jednak wielu z nas wybiera zapis jako obrazek.

Niestety często interesująca zawartość nie mieści się na jednym ekranie, a robienie wielu zrzutów nie jest praktyczne. Ten problem dostrzegli fachowcy od „wrażenia użytkownika” w Apple i zaproponowali rozwiązanie.

W iOS 13, jeżeli zrobisz zrzut ekranu w Safari i następnie pukniesz w jego miniaturkę, która przez chwilę wyświetla się w lewym dolnym rogu, to w trybie edycji pojawi się wybór: czy chcesz użyć tylko rzutu zawartości ekranu, czy całej strony. W obu przypadkach możesz nanosić adnotacje, notatki i bazgrolić. Jednak gdy pukniesz w OK, to ekran tradycyjnie zostanie zapisany jako obrazek, a cala storna będzie zapisana jako pdf w Plikach.

iOS 13 Safari screen shots fool page

Pdf ze strony można też „ukręcić” w menu udostępniania, ale bez możliwości podejrzenia wyglądu i ew. dodania własnych bazgrołów.

Zarówno w życiu, jak i w technologicznych nowinkach nie można zapominać o „drobnych przyjemnościach”. Takimi wręcz usłany jest nadchodzący iOS 13, a z każdą betą będziemy odkrywać ich więcej.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. MDW

    Drobiazg ale są sytuacje w których może być baaardzo przydany. Wręcz nieoceniony. Co najmniej kilka razy łączyłem screenshoty przesuniętych stron żeby połączyć w jedną długą. Teraz będzie to można zrobić jednym ruchem. Super!

  2. Jacek

    mam jedno pytanie, co jest nie tak, że próba zrobienia zrzutu ekranu w Safari począwszy od macOS Catalina kończy się zapamiętaniem czarnego tła z ramką przeglądarki, natomiast gdy to samo zrobimy w Firefox działa prawidłowo, czy to wina samej przeglądarki Safari czy może skrót shift+cmd+3 się zmienił.

  3. Natalia

    Mam iOS 14 i nie działa mi sa całej strony, pomóżcie bardzo potrzebuje tej funkcji

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. iOS 13 zrzuty ekranowe całych stron – Apple News+ Polska - […] iOS 13 zrzuty ekranowe całych stron pochodzi z serwisu Mój […]