^
Twitter Project Catalyst

Powrót Twittera. Project Catalyst na coś się przydaje

Jaromir Kopp

15 czerwca 2019

Pamiętacie moje negatywne nastawienie do Project Marzipan? Ten sposób na szybkie przenoszenie aplikacji z iOS na macOS, testowany przez Apple w Mojave, delikatnie mówiąc, nie był doskonały. Chyba wiedział o tym i Apple, bo zmienił nazwę projektu na Catalyst, odcinając się od kiepskiego poprzednika. Jest szansa, że wraz ze zmianą nazwy poprawi się jego działanie.

Project Catalyst, jeden ptaszek i apka na macOS gotowa

Tak, jeżeli mamy już gotową aplikację na iPadOS lub uniwersalną na iOS dla iPada i iPhone’a, która nie wymaga trybu pełnoekranowego, to wystarczy, że w Xcode 11 „zaznaczymy” jeden „ptaszek” i już możemy wygenerować uniwersalny program działający na macOS, iOS i iPadOS. W zasadzie nic więcej nie trzeba robić.

Xcode Project Catalyst

Apple na szczęście daje możliwość uwzględnienia funkcji, których nie ma na iOS i selektywne dodanie ich do aplikacji, tak aby działały na macOS. Np. może to być obsługa menu, czy inne bardziej zaawansowane metody.

To może się udać.

Nie tak dawno pisałem, że z całym moim sceptycyzmem, to widzę pewną szansę na sukces z pożytkiem dla wszystkich, czyli deweloperów, użytkowników i Apple. Niestety z kolejną instalacją macOS 10.15, czekam na betę 2, więc nie mogę jeszcze zdać Wam relacji z tego, jak działają „Katalityczne” aplikacje przygotowane przez Apple w nowym systemie. Jednak już pojawiają się zapowiedzi od deweloperów, którzy nie bardzo mieli ochotę poświęcać środki, na stworzenie swoich aplikacji dla macOS, choć ich wersje mobilne istnieją. Twitter może być tego najlepszym przykładem.

Powrót Twittera po półtora roku

Już 4 czerwca na oficjalnym profilu wsparcia Twittera pojawiła się informacja o powrocie aplikacji na macOS. Twitter wycofał się z jej rozwoju i udostępniania w lutym 2018 roku. Nowa wersja jak się domyślacie, będzie uniwersalna i pojawi się dopiero jesienią, wraz z nowymi systemami.

Oto zapowiedzi udostępnionych przez Twittera:

Nowa, ekscytująca technologia Apple umożliwia Twitterowi łatwe przeniesienie półtora miliona linijek kodu z systemu iOS na komputer Mac, umożliwiając ciągłą, pełną funkcjonalność zgodną z naszą aplikacją na iPada, ale wzbogaconą o możliwości macOS, które sprawią, że Twitter poczuje się na komputerze Mac, jak w domu.

Twitter dla komputerów Mac będzie w pełni natywny z wszystkimi rodzimymi funkcjami systemu Mac. Wiele okien, zmiana rozmiaru okna, przeciągnij i upuść, tryb ciemny, skróty klawiaturowe, powiadomienia i wiele więcej!

Dzięki technologii Apple nowy Twitter dla komputerów Mac będzie regularnie aktualizowany, podobnie jak Twitter na iPada i iPhone’a. To najlepsze z obu światów: pełna obsługa Twittera ulepszona do pracy natywnej na Macu!

Brzmi nieźle… mam nadziej, że Apple sprosta wyzwaniu i aplikacji Catalyst, nie da się odróżnić po kilku kliknięciach od tych pisanych jedynie na macOS. Patrzę na Was Apple!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Twitter dla Mac już jest! Pokaz możliwości Catalyst - Mój Mac - […] dla macOS to tak naprawdę zgodnie z zapowiedziami Twitter dla iPada. Wymaga macOS 10.15 i działa w środowisku […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *