^
Automatyzacja Skróty iOS 13

Osobiste automatyzacje w iOS 13, czyli Skróty w natarciu!

Jaromir Kopp

11 czerwca 2019

Skróty były rewelacją iOS 12. Oczywiście dla bardziej kreatywnych. Przeglądacze „socjali”, którzy przeklinają matematykę na maturze, nie zawsze są nimi zachwyceni, a często nie wiedzą o ich istnieniu. Być może w iOS 13 się to zmieni.

Osobiste i dla domu

Nowością w aplikacji Skróty będą automatyzacje dla domu (o których już co nico napisałem: HomeKit, czekają nas zmiany na lepsze) oraz osobiste.

Automatyzacje od zwykłych skryptów w skrótach różnią się tym, że są wywoływane „automagicznie” jednym ze zdarzeń. Tych zdarzeń będzie całkiem sporo!

 • Pora dnia, czyli godzina, wschód lub zachód słońca (z korektą +/-) w wybrane dni tygodnia. Tak samo, jak w aplikacji Dom.
 • Alarm. To rość interesujące. Można wybrać akcję na wciśnięcie „wyłącz” lub „drzemka” i przypisać do jednego, kilku lub wszystkich alarmów.
 • Przybycie lub opuszczenie miejsca (adresu).
 • Zanim wyjdę. To też ciekawe, bo bazuje na „wiedzy” Siri na temat naszego planu dnia. Można ustawić np. 15 przed wyjściem.
 • CarPlay, czyli gdy „podłączam się” do auta.

Do tego cała masa akcji uruchamianych na zdarzenia systemowe:

 • Tryb samolot (włącz, wyłącz, zmień).
 • Wi-Fi (włącz, wyłącz, przyłączenie do wybranych sieci).
 • Bluetooth (połączenie z wybranym urządzeniem). Niestety nie uwzględnia tych Bluetooth LE.
 • Nie przeszkadzać (włącz, wyłącz, zmień).
 • Tryb niskiego zużycia energii (włącz, wyłącz, zmień).
 • NFC. To jest interesujące. Można wybrać tag NFC (przez skanowanie), który ma wywołać akcje. W połączeniu z większym otwarciem NFC na „cywilne” tagi może to dać duże możliwości.
 • Otwórz aplikację. Uruchomienie dowolnej lub wybranej (wybranych) aplikacji uruchamia skrypt.

Skrypty mogą być w zasadzie dowolne, takie jak „zwykłe” pisane do tej pory. Dodatkowo można też sterować akcesoriami HomeKit, bezpośrednio ustawiając ich wartości (stany).

Skrót ueuchamiany aplikacją

Ta automatyzacja naprawdę podnosi Skróty na inny poziom. Zachęcam do zapoznania się z nimi już teraz bez czekania na iOS 13. Sposób tworzenia skrótów się nie zmieni, za to dojdą „miliony” nowych możliwości pod koniec lata.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Black

  Witam, nie znalazłem na FB tego postu wiec liczę na odp tutaj
  Chcę włączyć automatyzację Wifi po opuszczeniu lokalizacji i przełączenie się na transmisje danych.
  Również w druga stronę gdy będę już w domu w swojej lokalizacji i połączę się z Wifi chciałbym aby automatycznie wyłączyło transmisje danych.
  Udało mi się to ustawić tak mi się wydaje, ale za każdym razem muszę potwierdzać URUCHOM który pokazuje się w postaci powiadomienia, można to jakoś zrobić aby uruchamiało się bez potwierdzenia.

 2. Michal

  Tez marze o tym info a w zasadzie odpowiedzi ze jest t możliwe i info jak

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Automatyzacje znikają ze Skrótów, ale coś też się pojawia - Mój Mac - […] była największa nowość w Skrótach dla iOS 13. Automatyzacje osobiste wykonujące się na naszym urządzeniu, a są wywoływane jednym…