^
Zoptymalizowane ładowanie baterii

Z iOS 13 bateria posłuży nam dłużej

Jaromir Kopp

7 czerwca 2019

Wiem, że dla wielu z Was bateria jest fetyszem, zupełnie jak dla Tarantino kobiece stopy. Przejmujecie się „procentami” ładunku i sprawności. Zastanawiacie się, czy „starczy do wieczora”. Kastrujecie swoje iPhone’y wyłączając przydatne i mające tylko iluzoryczny wpływ na zużycie prądu funkcje. U niektórych staje się to już chorobliwym natręctwem. Apple widząc te tendencje, stara się przyjść z pomocą i zadba o dłuższą dobrą kondycję baterii, dzięki nowej funkcji w iOS 13.

Baterie lubią do pełna, ale nie za często

Dla baterii znacznie gorsze jest rozładowanie niż częste ładowanie do pełna. Jednak to ostatnie też nie jest obojętne dla żywotności baterii litowych. Choć od lat zawsze podłączam iPhone’a na noc do ładowarki, a mój MacBook Air jest niemal 80% czasu podłączony do zasilania, to żywotność baterii w moich urządzeniach jest powyżej przeciętnej. Prawdopodobnie dlatego, że unikam ich kompletnego rozładowana. Jednak nie neguję, że może być jeszcze lepiej, gdy bateria nie będzie zawsze naładowana do 100%.

Apple w swoich systemach, a zwłaszcza w iOS, coraz bardziej stawia na maszynowe uczenie. Od jakiegoś czasu „Siri” proponuje nam różne zadania i podpowiada, co powinniśmy zrobić, kierując się naszymi wcześniejszymi zachowaniami. Teraz do tego dojdzie analiza sposobu, w jaki korzystamy z zasilacza.

Jeżeli włączymy funkcję „Zoptymalizowane ładowanie baterii”, to iPhone nawet stale podpięty do zasilania nie będzie ładował się do pełna bez potrzeby. System będzie się starał wyłapać, kiedy potrzebujemy mieć pełny akumulator, bo wychodzimy z domu i postara się na tę chwilę go przygotować. Jednak np. w nocy wstrzyma ładowanie przy 80%, aby dokończyć je z odpowiednim wyprzedzeniem przed pobudką.

Funkcja wydaje się bardzo interesująca. W iOS 13 można ją wyłączyć lub włączyć w Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii. Jak to będzie się spisywać w praktyce, okaże się za kilka miesięcy, po wczesnych betach nie ma co wyciągać pochopnych wniosków.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. wojtek

  Używam iphone 6S od bodajże 3,5 roku. Wcześniej był 5s. Nigdy nie rozładowywałem do końca, zawsze gdy było 60-70% staram się doładowywać do 100%, ale nie zostawiając na noc. Odłączam zaraz jak bateria osiągnie 100% ładunku. Kondycja utrzymuje się cały czas na poziomie 94%.

  • Jaromir Kopp

   No to teraz nie będziesz musiał odłączać na noc. A ja nigdy tego nie robiłem i nadal nie będę A! Baterie jak napisałem w art. nawet po 5 latach spoko.

 2. Rotfl

  Apple ma swój sprzęt(procek) i system, a dalej odstaje od konkurencji długością działania i szybkością ładowania. Nowy ios doda kilka minut.

  • Jaromir Kopp

   Nie rozśmieszaj… jakie o ma znaczenie? Czy Android potrafi katalogować zdjęcia bez wysyłania ich na przeszpiegi do Google’a? Czy ma systemowe Skróty? Czy dba o naszą prywatność?

   • dolny

    Co to są systemowe skróty? Co do prywatności to amerykańska firma, podlegająca amerykańskiemu prawu. Tyle lat na karku a jeszcze łatwowierność duża.

    • Jaromir Kopp

     To dlaczego podporządkuje się lokalnym prawom? Dlaczego we własnym kraju naraża się walcząc z FBI i sądami? Dlaczego jeszcze nikt ich nie przyłapał, choć tyle firm i ludzi tak bardzo chce to zrobić?
     Podrośniesz, nabierzesz doświadczenia.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Z iOS 13 bateria posłuży nam dłużej – Apple News+ Polska - […] Z iOS 13 bateria posłuży nam dłużej pochodzi z serwisu Mój […]