^
Pomiar PWV wraca do Body Cardio

Pomiar PWV wraca do Body Cardio!

Jaromir Kopp

24 kwietnia 2019

Prędkość fali tętna, bo to medyczne określenie kryje się pod skrótem PWV pochodzącym od angielskiej nazwy Pulse Wave Velocity, jest parametrem pomagającym określić stan układu krwionośnego. Od niecałego tygodnia znów można go badać za pomocą wagi Body Cardio Withings (Nokia) w Europie.

Problemy w Europie

Waga Body Cardio nie jest nowa. Została zaprezentowana przez Withings już w 2016 roku. Potem sprzedawana była pod marką Nokia, a teraz po powrocie firmy do swojego założyciela, znów jako Withings.

Niestety pomiar tego ważnego dla poznania stanu serca i całego układu krwionośnego, parametru, został „wycofany” w wagach sprzedanych na terenie Europy. Wiązało się to z ograniczeniami, które wprowadziły organy regulujące w Europie. Obecnie jednak Withings poinformował, że ściśle współpracuje z odpowiednimi regulatorami i funkcja będzie już stale dostępna w wagach Body Cardio.

Prędkość fali tętna – co to oznacza?

Jest to prędkość, z jaką przemieszcza się fala (ale nie krew), czyli zmiana ciśnienia krwi związana ze skurczem lewej komory serca (wypchnięciem krwi). Im ta prędkość jest większa, tym… gorzej.

Prędkość rozchodzenia się fali jest związana ze sztywnością przewodów, którymi się przemieszcza. Im sztywniejsze, tym fala może rozchodzić się szybciej. Elastyczne ścianki spowalniają rozprzestrzenianie się zmian ciśnienia, przejmując część z niego na chwilowe rozszerzenie przekroju. Oznacza to, że pozbawione elastyczności naczynia krwionośne, szybciej przepuszczają zmiany ciśnienia (falę). Jak wiecie sztywnienie tętnic i żył, jest poważnym zwiastunem nadchodzących problemów. Naczynia tracą elastyczność z wiekiem, ale i z powodu odkładania się w nich cholesterolu i innych świństw.

Body Cardio mierzy czas od skurczu serca (sygnał elektryczny wysyłany przez serce, a mierzony podczas pomiaru np. tętna), do dotarcia fali do stopy. Wg informacji producenta pomiar jest bardzo zgodny z wykonanym za pomocą profesjonalnych technik akustycznych i może być dobrym wskaźnikiem naszego zdrowia, jeżeli zastosujemy się do zaleceń jak przeprowadzać „badanie”.

Aby funkcja pojawiła się w naszych wagach, należy zaktualizować firmware. Aplikacja Health Mate przeprowadzi użytkownika przez cały proces.

Pomiary muszą być wykonywane regularnie, codziennie o tej samej porze i w podobnych warunkach najlepiej na czczo. Pierwszy wynik otrzymamy dopiero po wykonaniu 5 pomiarów, podczas których waga zbiera potrzebne informacje.

Oficjalny komunikat Withings brzmi:

W 2016 roku wprowadziliśmy na rynek pierwszą osobistą wagę z pomiarem PWV. Dzięki tej innowacyjnej metodzie konsumenci mogą zobaczyć wskaźnik ogólnego stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego, po prostu wchodząc na swoją wagę, bez zmiany codziennych przyzwyczajeń. To umożliwi im dokonywanie właściwych wyborów w celu poprawy stanu zdrowia. Uważamy, że ten unikalny wskaźnik w domowych wagach pomaga nam iść dalej w naszej misji, aby dać ludziom odpowiednie narzędzia do długofalowej poprawy ich zdrowia. Wierzymy, że ta funkcja zmienia zasady gry i dlatego współpracujemy z odpowiednimi organami regulacyjnymi, aby zagwarantować, że po jej ponownym uruchomieniu nie będzie wymagane dalsze zatwierdzenie przez urzędy.

Otrzymaliśmy wiele zapytań od naszych użytkowników z pytaniem, kiedy ta innowacyjna funkcja zostanie ponownie udostępniona w ich wagach. Z przyjemnością informujemy, że funkcja ta jest ponownie dostępna dla wszystkich użytkowników, którzy kupili Body Cardio w Europie.

Mój dzisiejszy pomiar bardzo mnie ucieszył, choć muszę się przyznać, że raczej spodziewałem się dobrego wyniku. Mam nadzieję, że i Wam zdrowie „wieńcowe” będzie służyć długo.

Pulse Wave Velocity

 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy