^

Problem ze znikającymi wiadomościami w iMessage

Tomasz Wołkowski

17 kwietnia 2019

Bardzo cenię sobie możliwość pisania smsów z poziomu iMesssage na moim Macu. Jest to olbrzymia wygoda, dzięki której nie muszę się co chwila odrywać od komputera i odpisywać na iPhonie. iMessage stał się moim głównym komunikatorem w kontaktach w pewnej grupie znajomych.

Wiadomości znikają

Niestety, krótko po aktualizacji systemu do wersji 10.14 zaczęło się dziać coś niedobrego. Wiadomości, które pisałem do pewnych kontaktów, znikały po ponownym uruchomieniu aplikacji. Musiałem na nowo wpisywać kontakt i pisać wiadomość. Gdy wysłałem nową wiadomość, pokazywała mi się pełna korespondencja z tą osobą. Jednak…po ponownym uruchomieniu programu, znowu wszystko znikało. Co ciekawe pewna część kontaktów pozostawała zawsze. Żaden z tych kontaktów nie był wiadomością wymienioną z iPhonem. Nie był to problem natury bezpieczeństwa, ale za to bardzo irytujący. Na forach mogłem tylko przeczytać, że Apple wie o problemie, ale jak na razie nie znalazło rozwiązania. Błąd był spowodowany nową usługą iCloud, a więc synchronizacją wiadomości w chmurze.

Lekarstwo dla wybranych

Rozwiązaniem, przynajmniej w moim przypadku, było wyczyszczenie historii chatów. Nie wpadłem na to sam, lecz w tekście z 2016 r. mówił o tym Maciej Skrzypczak.
Korzystamy ze skrótu Shift+Cmd+G i w polu tekstowym wpisujemy:

~/Library/Messages

Gdy otworzymy ten folder ukażą nam się 3 pliki:

chat.db
chat.db-shm
chat.db-wal

Usunięcie tych plików spowoduje pozbycie się czatów z Wiadomości. Zaraz po usunięciu podanych wyżej plików zróbcie restart komputera. Nie włączajcie od razu aplikacji iMessage, ponieważ może to doprowadzić do zawieszenia się programu.
W moim przypadku podana metoda zadziałała i od tamtego czasu, iMessage zachowuje się tak jak powinien. Niestety, mój kolega, który ma ten sam problem, boryka się z nim nadal. Widocznie opisane lekarstwo działa tylko na wybranych.

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Jak

  U mnie też ten sposób nie działa. Przeniosłem się na signal z rodziną i znajomymi. Jest appka na komputer, a na androidzie podobno działa to jak imessage łącząc smsy i wiadomości online(nie wiem nie mam androida)

  • Jaromir Kopp

   Daj spokój… podstawowej zalety iMessages na macOS to nie załatwia. Co prawda większość rodziny i znajomych używa iMessages, ale nadal są tacy co to tylko za pomocą SMS można się komunikować. Przecież nie będę im odpisywał z iPhopne, ajk siedzę przy komputerze.

   • Pawciu

    No ale tym niektórym osobom będziesz mógł nadal odpisywać z komputera. Instalacja signala nie dezaktywuję funkcjonalności jaką jest odpisywanie na SMSy z MacOS