^
iPad 2 i Apple Music

iPad 2 stanie się z końcem miesiąca „przestarzały”

Jaromir Kopp

16 kwietnia 2019

Przeglądając poranne „newsy”, wiadomość o planowanym wpisaniu iPada 2 na listę produktów przestarzałych mocno mnie zaskoczyła. Zaskoczyła z dwóch odmiennych powodów.

Premiera w 2011 roku

iPad 2 swoją premierą miał 8 lat temu. To w nim zadebiutował pierwszy dwurdzeniowy procesor Apple: A5. Otrzymał dwa razy więcej pamięci RAM niż pierwszy model iPada, czyli 512 MB co przez kilka lat pozwalało utrzymać mu sprawność. System, w który był wyposażony podczas premiery do iOS 4.3. Najnowszy system, który można na nim zainstalować to iOS 9.3.5 z sierpnia 2016 roku.

„Vintage” i „obsolete”

Tymi terminami zależnie do lokalnych praw, Apple oznacza produkty, które nie będą już obsługiwane w serwisie, ani nie będzie można uzyskać pomocy z nimi związanej w „Genius bar”. Oba problemy niespecjalnie nas dotyczą, bo nikt rozsądny nie uda się z iPadem 2 do autoryzowanego serwisu Apple, a Genius barów w Polsce nie ma.

Apple za przestarzałe uznaje produkty, których produkcja zakończyła się 5 lat wcześniej. Nie dotyczy to Turcji i Kalifornii, gdzie okres ochrony jest dłuższy.

Dlaczego iPad 2 dopiero teraz trafia do lamusa? Bo był oferowany jako tania alternatywa tabletu aż do 2014 roku. I to pierwsza rzecz, która w newsie związanym z iPadami mnie zaskoczyła. Myślałem, że „zestarzał” się już wcześniej. Drugą było to, że nadal u mnie w domu znajduje zastosowanie.

Oczywiście zdecydowanie należy wykazać się cierpliwością, ale na iOS 9 nadal jest sporo programów, a iPad 2 nadaje się nawet do podglądu obrazu z kamer IP (choć raczej w trybie „klatkującym”) oraz słuchania muzyki, gdy jest podpięty do wzmacniacza.

Przy okazji przypomniałem sobie o wciąż działającym iPadzie 1. Z nim niestety jest już większy problem. Na iOS 5 trudni znaleźć działające programy, ale gdy w domu pojawiają się dzieci, to nadal na coś się przydaje.

A czy u Was w domu są jakieś „zabytkowe” i „przestarzałe” urządzenia, po które co jakoś czas sięgacie?

Źródło: macrumors.com 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. mr.dos

  iPad 1 z przystawką do mierzenia ciśnienia tętniczego – działa.
  iPad 2 wpięty w głośnik B&W Zeppelin + Apple Music działa

  • c-mos

   25-cio letnia Amiga 1200 z dopałą GVP 68EC030 i koprochem… ciągle daje radę z WHLoad 🙂
   Niedawno wpakowałem do niej nowy ROM 3.1.4 Hyperiona z 2018 roku….

   • Jaromir Kopp

    Miałem dokładnie to samo w ~1992 do 1995 zanim przesiadłem się w 100% na Mac. GVP30 z koprockiem i 8 MB RAM (dokupiłem drugi moduł, mieli bardzo nietypowe).
    Nawet nie wiem co to jest WHLoad