Wybierz Strona

iPad 2 stanie się z końcem miesiąca „przestarzały”

iPad 2 stanie się z końcem miesiąca „przestarzały”

 • 3
 • 16.04.2019
Jaromir Kopp

Przeglądając poranne „newsy”, wiadomość o planowanym wpisaniu iPada 2 na listę produktów przestarzałych mocno mnie zaskoczyła. Zaskoczyła z dwóch odmiennych powodów.

Premiera w 2011 roku

iPad 2 swoją premierą miał 8 lat temu. To w nim zadebiutował pierwszy dwurdzeniowy procesor Apple: A5. Otrzymał dwa razy więcej pamięci RAM niż pierwszy model iPada, czyli 512 MB co przez kilka lat pozwalało utrzymać mu sprawność. System, w który był wyposażony podczas premiery do iOS 4.3. Najnowszy system, który można na nim zainstalować to iOS 9.3.5 z sierpnia 2016 roku.

„Vintage” i „obsolete”

Tymi terminami zależnie do lokalnych praw, Apple oznacza produkty, które nie będą już obsługiwane w serwisie, ani nie będzie można uzyskać pomocy z nimi związanej w „Genius bar”. Oba problemy niespecjalnie nas dotyczą, bo nikt rozsądny nie uda się z iPadem 2 do autoryzowanego serwisu Apple, a Genius barów w Polsce nie ma.

Apple za przestarzałe uznaje produkty, których produkcja zakończyła się 5 lat wcześniej. Nie dotyczy to Turcji i Kalifornii, gdzie okres ochrony jest dłuższy.

Dlaczego iPad 2 dopiero teraz trafia do lamusa? Bo był oferowany jako tania alternatywa tabletu aż do 2014 roku. I to pierwsza rzecz, która w newsie związanym z iPadami mnie zaskoczyła. Myślałem, że „zestarzał” się już wcześniej. Drugą było to, że nadal u mnie w domu znajduje zastosowanie.

Oczywiście zdecydowanie należy wykazać się cierpliwością, ale na iOS 9 nadal jest sporo programów, a iPad 2 nadaje się nawet do podglądu obrazu z kamer IP (choć raczej w trybie „klatkującym”) oraz słuchania muzyki, gdy jest podpięty do wzmacniacza.

Przy okazji przypomniałem sobie o wciąż działającym iPadzie 1. Z nim niestety jest już większy problem. Na iOS 5 trudni znaleźć działające programy, ale gdy w domu pojawiają się dzieci, to nadal na coś się przydaje.

A czy u Was w domu są jakieś „zabytkowe” i „przestarzałe” urządzenia, po które co jakoś czas sięgacie?

Źródło: macrumors.com 

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

3 komentarze

 1. mr.dos

  iPad 1 z przystawką do mierzenia ciśnienia tętniczego – działa.
  iPad 2 wpięty w głośnik B&W Zeppelin + Apple Music działa

  Odpowiedz
  • c-mos

   25-cio letnia Amiga 1200 z dopałą GVP 68EC030 i koprochem… ciągle daje radę z WHLoad 🙂
   Niedawno wpakowałem do niej nowy ROM 3.1.4 Hyperiona z 2018 roku….

   Odpowiedz
   • Jaromir Kopp

    Miałem dokładnie to samo w ~1992 do 1995 zanim przesiadłem się w 100% na Mac. GVP30 z koprockiem i 8 MB RAM (dokupiłem drugi moduł, mieli bardzo nietypowe).
    Nawet nie wiem co to jest WHLoad

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!