^
T2 Apple plusy i minusy jego obecności w MacBook Pro i iMac Pro

T2 „robi robotę” przy kodowaniu wideo

Jaromir Kopp

10 kwietnia 2019

O procesorze T2 wbudowanym w prawie wszystkie nowe modele komputerów Apple (wyjątkiem są iMaki „nie pro”), napisano już wiele, w tym sporo złego. Tym razem, jednak będzie chwalony.

T2 szyja, która kręci głową

Jego głównym zadaniem jest rola kontrolera pamięci masowej, ale odpowiada też za kamerę, audio, zarządzanie energią, a przede wszystkim bezpieczeństwo oraz spójność systemu.

Jednak zwykli użytkownicy mogą odczuć bardzo pozytywnie jego obecność w komputerze, jeżeli zdarza im się kodować (zapisywać, edytować) materiały wideo.

Kiedyś dość systematycznie wykonywałem testy porównawcze szybkości edycji i kodowania wideo za pomocą Intela i procesorów Apple. iPhone’y i iPady biły na głowę mobilne wersje procesorów Intela, nawet i7. Zresztą sami możecie zobaczyć przebieg testów na filmie zamieszczonym w artykule: Procesory Intel kontra Apple A.

Okazuje się, że wyniki, które osiągnąłem, nie są przypadkowe i również Apple postanowił skorzystać z ogromnej przewagi własnych procesorów w architekturze ARM nad Intelem podczas operacji multimedialnych.

VideoToolbox w systemach Apple

Jest to zestaw funkcji zapewniających dostęp do sprzętowych operacji przyśpieszających manipulacje z wideo. Nie ważne, czy na iOS, czy macOS, programista może skorzystać z zestawu w zasadzie takich samych funkcji, aby wykorzystać maksymalnie, to czym dysponuje dane urządzenie. W przypadku Intela VideoToolbox może używać sprzętowych operacji QuickSync lub wsparcia kart graficznych w tym eGPU. W przypadku procesorów Apple używa wbudowanych w nie funkcji, jak widać bardzo wydajnych.

W komputerach z procesorami T2 może użyć do kodowania wideo właśnie ich, zamiast Intela. I jak pokazują to testy Apple Insider ze znacznym zyskiem.

W testach Mac mini z procesorem i3 oraz T2 konta iMac 4k również z i3, ale bez T2, ten pierwszy okazał się w kodowaniu wideo dwa razy szybszy! Redakcja Apple Insider przeprowadziła dodatkowe próby z użyciem identycznych dysków zewnętrznych, aby wykluczyć wpływ szybkości pamięci masowej (iMac ma dysk mechaniczny). Wyniki były identyczne. Testy innych maszyn również potwierdziły ogromny wzrost szybkości renderingu przy użyciu T2. T2 przeganiał QuickSync i mógł godnie rywalizować z silnymi kartami eGPU.

Jak się możecie domyślać, mnie to wcale nie dziwi.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Stoodi

  Pytanie które aplikacje wykorzystują T2 wszystkie ?

  • Jaromir Kopp

   Odpowiedź jest w tekście
   Te, które używają VideoToolbox np. HandBreak

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Tarka, tarką, ale Afterburner! Wrażenia po WWDC cz. 1 - Mój Mac - […] podczas kompresji i dekompresji wideo za pomocą systemowego API VideoToolbox. Okazuje się, że kodowanie przy użyciu T2 jest szybsze…
 2. Nowe MacBooki Pro 13" wyraźnie szybsze - Mój Mac - […] dysku, część funkcji audio oraz obsługę kamery, ale dodatkowo przy zastosowaniu API Apple dramatycznie zwiększa wydajność wielu procesów związanych…