Wybierz Strona

Apple rozpoczyna program licencjonowania systemów. Klony powrócą!

Apple rozpoczyna program licencjonowania systemów. Klony powrócą!

 • 7
 • 01.04.2019
Jaromir Kopp

To zaskakująca informacja, choć w kontekście ostatnich zmian i problemów Apple, można się było jej spodziewać. Tim Cook zapowiedział program licencjonowania systemów Apple. Nie będziemy już skazani wyłącznie na sprzęt od jednej firmy!

Pamiętacie UMAX Supermac? A Power Computing?

Te i wiele innych firm, wliczając w to Motorolę, od 1995 roku do 1997 roku produkowało klony Maców. Apple z powodu malejącego udziału Mac OS w rynku komputerów, postanowiło uruchomić program licencyjny. Około 30 firm rozpoczęło na mniejszą lub większą skalę, produkcję swoich wersji „Maców”. Część z nich, jak te od Power Computing, prześcigały najmocniejsze współczesne im oryginały, a hasłem firmy było „Skopmy Intelowi tyłek”.

Let's Kick Intel's Ass!

Plakat Power Computing pochodzi ze strony streamstudio.com

Niestety wtedy nie skończyło się to dobrze. Klony zaczęły kanibalizować rynek Apple, a firma traciła dochody. Powrót Jobsa zakończył pierwszą erę klonów.

Usługi głupcze!

Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Jak stwierdził jeden z analityków WSJ „Udział usług w dochodach Apple rośnie bardzo dynamicznie, a to dopiero początek rozwoju […]. Zmniejszenie nacisku na sprzęt pozwoli firmie tworzyć bardziej dostępne i innowacyjne usługi oraz rozwijać systemy”.

Nie znamy warunków i opłat, jakie będzie Apple pobierać za możliwość używanie jego systemów. Jednak znając firmę, można się spodziewać, że chętni na system, będą musieli sprostać ścisłym wymaganiom i przejść wnikliwe testy zgodności. Wg przecieków, obowiązkowe w klonach iPhone’ów będzie używanie procesorów Apple, co dodatkowo ustabilizuje dochody firmy.

Wg Tima Cooka, Apple nadal będzie produkować sprzęt i jedynym systemem, którego nie zamierza licencjonować, jest watchOS.

Czego się spodziewać?

Wciąż w pamięci mam poprzednie klony Maców. Ich ceny były tylko trochę niższe niż komputerów Apple. Zazwyczaj były brzydsze, a ich obudowy przypominały bardziej PC niż Mac. Jednak często oferowały znaczenie większą wydajność. Apple pod koniec XX w. pobierał opłatę licencyjną w wysokości 50$ od sztuki.

Jednak zdecydowanie bardziej interesująca i niosąca więcej niewiadomych, jest sprawa klonów z iOS. Wymóg stosowania procesorów Apple gwarantuje, że nie pojawią się bardzo tanie imitacje, a których iOS będzie ledwo dyszał. Reszta jest niewiadomą.

Oj zapowiada się znacznie ciekawszy rok, niż się spodziewaliśmy. Przypomnę, że dziś mija 43 rocznica założenia firmy.

 

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

7 komentarzy

 1. Artur

  Daem sie nabrać, gratuluje.

  Odpowiedz
 2. ida

  szkoda, bo może byłaby szansa na sprawną klawiaturę w notebooku…

  Odpowiedz
 3. Dobre

  Też się dałem nabrać 🙂

  Szkoda – legalne, w pełni działające „hacintoshe”. To by było coś.

  Odpowiedz
  • iMac 128GB

   Po tym wpisie sprawdziłem jeszcze czy poniższa informacja nie żartem, ale wygląda na to, że to prawda:

   Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Powiem Ci, że niekoniecznie. To poprzednie, to naprawdę były paskudy, z małymi wyjątkami. A i ceną mocni nie odstawały od Apple.

   Odpowiedz
   • thelio

    Pytanie czy w latach 90 były ładne PCty.
    Bo przykładowo bryłę w takiej formie mógłbym na biurku postawić:
    https://system76.com/desktops
    Bez płacenia podatku apple za dyski i ram.

    Odpowiedz
 4. Alexandryt

  Przecież jest jakaś niemiecka firma produkująca legalnie mackintoshe. Alexandryt

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!