^
iWork znów odświeżony! Apple zaczęło dbać o ten pakiet

Aktualizacja iWork dla iOS

Jaromir Kopp

29 marca 2019

Zgodnie z zapowiedziami, a nawet wcześniej, Apple udostępniło aktualizację pakietu iWork dla iOS. Najwięcej łatwo rzucających się w oczy nowości otrzymał najlepszy program do prezentacji, czyli Keynote. Jednak wszystkie aplikacje coś zyskały.

Większa zgodność z wersjami dla macOS

Oczywiście do tej pory dokumenty tworzone w iWork na iOS i macOS były zgodne i zamiennie można je było edytować na obu platformach. Jednak podczas pracy grupowej nad dokumentem napotykaliśmy na pewne utrudnienia. Do tej pory na iOS można było wspólnie edytować dokumenty o wielkości do 1 GB. Teraz ten rozmiar został podwojony. Nie ma również konieczności rozgrupowywania połączonych obiektów, aby móc je edytować podczas pracy zespołowej.

Keynote

Po ostatnim przeprojektowaniu interfejsu, funkcje programu na iOS są łatwiej dostępne i zrozumiałe. Teraz dodatkowo doszła sympatyczna możliwość tworzenia ścieżki animacji, po której będzie poruszał się wybrany obiekt. Można narysować ją za pomocą Apple Pencile lub po prostu placem. Cieszy mnie to szczególnie, bo czasem używam Keynote do tworzenia animacji dla filmów. Teraz będę miał większą swobodę.

Keynote – ścieżki animacji

Jest jeszcze jedna funkcja, która przyda się nie tylko podczas prezentacji. Wybrany slajd lub kilka slajdów można wyeksportować w formie animowanego GIF-a.

Numbers

Po aktualizacji w Numbers można powiększać arkusz nie do 200%, a aż do 400%. Lepiej rozwiązano też edycję szerokości i wysokości komórek.

Pages

Łatwiejsze przełączanie pomiędzy edycją tekstu a edycją układu strony i jej elementów. Dodano układy z pionowym ułożeniem tekstu, przydatnym w językach azjatyckich.

Aktualizacja, jak i same aplikacje są dostępne za darmo w App Store. Z programu można korzystać również za pomocą przeglądarki internetowej w tym i na Windows.

Przeczytaj też: „Dlaczego warto korzystać z iWork”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy