^

Macbook: szklana płyta mogłaby w przyszłości zastąpić klawiaturę Butterfly

Tomasz Wołkowski

27 marca 2019

Klawiatura Butterfly w nowszych MacBookach sprawia, mimo zastosowanych membran gumowych, nadal problemy. Szklana klawiatura mogłaby być lekarstwem na te dolegliwości. Wg relacji austriackiego portalu technicznego Futurzone, Apple zgłosił w lipcu ubiegłego roku wniosek patentowy na szklaną klawiaturę.

Szklana klawiatura zamiast Butterfly

Mechaniczne przyciski zostałyby zastąpione przez elastyczną szklaną płytę. Wybrzuszenia na płycie w kształcie klawiatury mogłyby przekazywać uczucie przyciśnięcia klawisza, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Szklana klawiatura byłaby oczywiście opisana (chodzi o litery i ich układ), ale dzięki odpowiedniej możliwości programowej zmiany opisów, klawiaturę dawałoby się dostosowywać do kraju i języka. Ten szklany hardware mógłby również zastąpić w pewnym stopniu Touchpad.

Cały pomysł wyrósł z problemów jakie przyniosły ze sobą klawiatury motylkowe. Zostały one wprowadzone w miejsce klawiatury nożycowej w 2015 roku wraz z MacBookami 12” i MacBookami Pro. Zaleta klawiatury, czyli bardzo smukła budowa, stała się jej przekleństwem. Najmniejszy okruch sprawia ogromne problemy.
Czy pomysł szklanej klawiatury zostanie zrealizowany i się sprawdzi?

Źródło: macwelt

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. Gruby

  Może MacBook Pro mógłby być trochę grubszy?

 2. rybak

  Wszystko pięknie tylko z punktu widzenia ergonomii płaskie klawiatury są złe. I mówię tutaj jako fizjoterapeuta. Podobnie jak płaskie magic mouse. To wszystko wygląda ładnie, ale nie jest to wygodne dla naszych rąk. Nie na darmo tak popularne są klawiatury mechaniczne i słynne klawiatury w thingpadach gdzie skok jest mechaniczny i wyczuwalny. Jednym słowem – przerost formy nad funkcjonalnością.

 3. Paweł Nyczaj

  To byłoby najlepsze rozwiązanie. Przy okazji istniałaby możliwość dowolnej konfiguracji wyświetlanej klawiatury. Macbook kupiony np. w Japonii po zmianie ustawień miałby polską klawiaturę i odwrotnie, podobnie jak w sprzęcie z iOS

  • MikolAj

   Dla kogo najlepsze? Producenta czy użytkownika?

   • Paweł Nyczaj

    Dla użytkownika, bo klawiatura byłaby w pełni konfigurowalna i niezawodna. Naturalnie trzeba by się przyzwyczaić.

 4. Sebastian

  W 2005 roku? Rób człowieku korektę przed opublikowaniem

  • Tomasz Wołkowski

   Człowieku, zawsze jest robiona. A że zdarza się, że komuś coś ucieknie, to już inna sprawa. Dziękuję za zgłoszenie błędu. Już poprawiam 😉