Wiecie, że Apple do duża firma? Dopiero co zapowiedziała szturm na Hollywood, telewizję, banki oraz kioski z gazetami, a już znów miesza w językach programowania. Czyli jednak nadal pamięta, że kiedyś w nazwie za Apple było jeszcze „Computer”.
Wraz z najnowszymi systemami wprowadzono nową wersję Xcode i języka Swift. To jest ważne nie tylko dla programistów. Beneficjentami tej zmiany będą wszyscy użytkownicy systemów Apple.
W poniedziałek miała premierę oficjalna wersja Xcode 10.2. Obsługuje ona w standardzie nową wersję języka Swift, w którym obecnie jest tworzona zdecydowana większość programów na macOS, iOS, watchOS i tvOS, ale nie tylko.
W ciągu niemal 5 lat Swift rozwijał się bardzo szybko i dynamicznie. Jak widać, doczekał się już pięciu dużych wersji, zaliczając po drodze również ułamki. Dla porównania Objective-C uznawany za standard w Apple od przejęcia NeXT w ciągu 35 lat doczekał się wersji 2.1. Właśnie ta dynamika Swift była jego największą wadą. Deweloperzy musieli sporo czasu poświęcać przy wprowadzaniu kolejnych wersji języka, na zmiany w kodzie. Nad tym udało się zapanować już w okolicach numeru 4.1. Jednak pozostał inny problem który, choć nie bezpośrednio, był dokuczliwy dla każdego użytkownika.
Języki, nawet niektóre kompilowane jak Objective-C wymagają pewnych bibliotek, z których korzystają aplikacje. Te konieczne dla pracy Obj-C były od lat dołączane do systemu, a to dzięki „stabilności” języka i kompilatorów. Ze Swift tak dobrze być nie mogło. Jak już wiecie, język rozwijał się i programy napisane w nowszych wersjach Swift, wymagały nowszych bibliotek. Z tego powodu były one dołączane do aplikacji, a nie do systemu. Jak się domyślacie, zwiększało to dodatkowo rozmiar każdej aplikacji napisanej w Swift o powielający często kod bibliotek.
Teraz będzie inaczej! Od wersji macOS 10.14.4, iOS 12.2, tvOS 12.2 i watchOS 5.2 biblioteki Swift będą integralną częścią systemów, a aplikacje nie będą musiały ich więcej dźwigać ze sobą. To wszystko dzięki ABI Stability. Obecnie Swift będzie gwarantował zgodność starszych bibliotek podstawowych z nowymi wersjami. Oznacza to, że aplikacje napisane w nowych, przyszłych wersjach Swift, będą działać z podstawowymi bibliotekami zawartymi w systemach udostępnionych wcześniej. Ta stabilność przy okazji zaoszczędzi trochę czasu deweloperom i będą mogli oni pisać lepszy kod.
Jak się domyślacie, po szerszej akceptacji Xcode 10.2 i Swift 5 oraz nowych systemów, aplikacje będą pobierać i instalować się szybciej, zajmą mniej miejsca w naszych urządzeniach i będą stabilniejsze.
Co z innymi systemami? Apple już dawno zaimplementował w Xcode i App Store rozwiązania, które pozwalają na usuwanie z aplikacji zbędnego kodu i danych. Biblioteki będą mogły być przez App Store usuwane z aplikacji, jeżeli sklep rozpozna, że instalacja odbędzie się na nowszym systemie, a dla starszych nadal będą dołączane. Co więcej, jeżeli programista zdecyduje się ustawić zgodność z systemami tylko od obecnych wzwyż, to kompilator nie dołączy bibliotek podstawowych do programu, mając pewność, że znajdują się one w systemie. To jest istotne dla aplikacji dystrybuowanych poza App Store.
Swift 5 przynosi jeszcze wiele innych zmian. Przykładem niech będzie nowa obsługa tekstów w UTF-8, która działa znacznie szybciej.
Interesujące jest to, że Apple zdecydował się wypuścić tak istotną dla programistów zmianę na prawie trzy miesiące przez WWDC wraz z „mniejszymi” aktualizacjami systemów i Xcode. Oznacza to, że na WWDC temat ABI Stability i zgodności podstawowych bibliotek nie będzie najważniejszy. Oj będzie się działo.
Źródło: swift.org https://swift.org/blog/abi-stability-and-more/
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.