^

Monitor pulsu w Apple Watch to precyzyjne narzędzie

Jaromir Kopp

18 marca 2019

Stanford Medicine opublikował wyniki prowadzonego wspólnie z Apple programu badawczego Heart Study. W programie, który trwał 8 miesięcy, wzięło udział ponad 400 000 osób z 50 stanów USA.

Apple Watch silnym orężem w diagnostyce chorób serca

Wyniki badań wykazały, że pół procenta z ponad 400 000 uczestników otrzymało powiadomienie o nieregularnym rytmie serca. Pokazuje to dużą zdolność regularnego pomiaru pulsu za pomocą zegarka, do wychwycenia ważnych informacji zdrowotnych bez zwiększonego obciążenia pracą lekarzy.

Program był współfinansowany przez Apple, a głównymi badaczami ze Stanford byli dr Mintu Turakhia, profesor nadzwyczajny medycyny sercowo-naczyniowej, oraz dr n. Med. Marco Perez, profesor nadzwyczajny medycyny sercowo-naczyniowej, a przewodniczącym badania był lek. Med. Kenneth Mahaffey, profesor medycyny układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy z Stanford Medicine przedstawili swoje odkrycia podczas sześćdziesiątych ósmych Scientific Session and Expo w American College of Cardiology.

W ramach badania, jeśli zidentyfikowano nieregularny rytm serca, uczestnicy otrzymali powiadomienie w swoim Apple Watch i iPhone, a następnie konsultację zdalną z lekarzem oraz ewentualne skierowanie na badanie (EKG) „Holter” w celu dodatkowego monitorowania problemu.

Należy zaznaczyć, że podczas trwania programu funkcja EKG w Apple Watch s4 niebyła jeszcze dostępna. Wszystkie wyniki oparte są o pomiar tętna za pomocą czujników optycznych z zegarków s1, s2, s3.

Najważniejsze wnioski, które można wyciągnąć z badania

Tylko 0,5 procent uczestników otrzymało powiadomienia o nieregularnym pulsie, co jest ważnym odkryciem ze względu na obawy dotyczące fałszywych alarmów.

Porównanie między wykrywaniem arytmii w Apple Watch a jednoczesnym badaniem elektrokardiograficznym „Holter” wykazały, że algorytm wykrywania tętna w zegarku ma 71% dodatnią wartość predykcyjną (pewność wykrycia istniejącego problemu).

Osiemdziesiąt cztery procent przypadków, w których uczestnicy, którzy otrzymali powiadomienia o nieregularnym pulsie, miało miejsce w momencie, gdy zaobserwowano u nich migotanie przedsionków.

Pięćdziesiąt siedem procent osób, które otrzymały powiadomienia o nieregularnym pulsie, zwróciło się o pomoc medyczną.

Badanie jest ważnym wskaźnikiem, jak dużą rolę w przyszłej medycynie, a zwłaszcza diagnostyce będą miały urządzenia „noszone”. Apple obecnie jest pionierem w tej dziedzinie. Posiada urządzenia, aplikacje i co ważniejsze systemy zbierania, analizy i udostępniania informacji zdrowotnych w bezpieczny sposób: ResearchKit i CareKit.

Źródła: applemust.com, Apple

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. roman

  Każdy lepszy smartband ma taką pierdołowatą funkcjonalność, a Apple nie odkryło tej funkcji na nowo. Lekarze śmieją się z takich zabawek. Tak samo jak śmieją się z pacjentów którzy przychodzą z diagnozą od lekarza google 😀

  • Jaromir Kopp

   Piszesz aby pisać, czy po prostu nie przeczytałeś ze zrozumieniem?
   Nikt nie napisał, że Apple coś wynalazł. Nawet komputera nie odkrył.

   Badań nie prowadził znachor, ani lekarz z nadania ministerialnego, ale poważna instytucja, która ma renomę i nie chce jej stracić dla kilku dolarów. Jasne?

 2. Grzech

  Czy wiadomo kiedy EKG dostępne w Polsce ?…