^
Ulysses

Ulysses 15 przynosi nowe funkcje

Tomasz Wołkowski

13 marca 2019

Ulysses – co to jest? Program dla dużo piszących osób. Nie można o nim powiedzieć, że jest tylko i wyłącznie edytorem tekstu. W odróżnieniu do Worda czy Pages, Ulysses na pierwszym miejscu stawia konkretne dzieło. Właśnie dlatego, optyka tego programu przypomina bardziej program mailowy lub program do zarządzania projektami. O podstawowych zaletach Ulysses’a nie będę tutaj pisał. Przedstawiłem po krótce ten program w dziale: Program na dziś. Teraz chciałbym się skupić na jego uaktualnieniu do wersji 15.

Ulysses 15 i jego nowe funkcje

W nowej wersji programu możemy wyróżnić 4 podstawowe funkcje, które twórcy wprowadzili ku uciesze np. tłumaczy.

Pierwszą funkcją jest Split View

Dzięki tej opcji możemy pokazać dwa teksty obok siebie. Aby użyć tego widoku, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na tekst i wybrać nową opcję „otworzyć w nowym edytorze”. Dzięki temu widokowi mamy dwa teksty obok siebie w zakresie jednego programu. Nie nastręcza to takich problemów, jak otwieranie dwóch okien obok siebie. Dzięki Split View możemy lepiej porównać zawartość obydwu tekstów, z którymi akurat pracujemy. U góry po lewej widzimy mały symbol kółka, przez które możemy zarządzać Split View. Co ciekawe widok można podzielić pionowo lub poziomo.

Drugą funkcją są słowa kluczowe

Filtrowanie teksty za pomocą słów kluczowych, które pomaga przy organizacji tekstów. W nowej wersji można wywołać wszystkie teksty za pomocą odpowiedniego koloru tagu i przeszukać równocześnie wg wielu słów kluczowych.

Trzecią funkcją jest unowocześniony tryb ciemny

Tryb ciemny był już w poprzednich wersjach programu. W nowej chodzi o możliwość wywołania trybu ciemnego podczas podglądu eksportowanego tekstu.

Czwartą funkcją jest wsparcie dla zdjęć

Zdjęcia bez problemu można było dołączać do tekstu już w poprzednich wersjach aplikacji. Jednak, mając na uwadze, że tekst będzie publikowany w sieci, zawsze uważałem na rozmiar zdjęcia lub grafiki. Sprawę załatwiałem innym programem, w którym zmniejszałem zdjęcie przed dodaniem do tekstu w Ulyssesie. Twórcy programu sprawili nam nie lada przyjemność. Od wersji 15 o rozmiarze zdjęcie lub grafiki będzie można decydować już w samym Ulyssesie. Klikając podwójnie na zdjęcie rozwija nam się menu, gdzie możemy podać rozmiar zdjęcia. Obok Split View uważam tą funkcję za najważniejszą w nowym wydaniu programu.

Uważam, że w wersji 15 Ulysses stał się jeszcze potężniejszym narzędziem do pisania różnorodnych tekstów. W chwili obecnej nie widzę na rynku rywala, który mógłby zabrać palmę pierwszeństwa tej aplikacji.

Źródło: macwelt

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy