Kategorie Recenzje

TextMate edytor nie tylko dla programistów

Edytor tekstu to pojęcie bardzo szerokie. Tym słowem określa się zarówno aplikacje pokroju Worda czy Pages, w których można komponować skomplikowane dokumenty z tekstem, grafiką, tabelami, stylami i automatycznie tworzonymi przypisami, jak i edytory czystego tekstu, które jednak wcale nie muszą być prostsze od wyżej wymienionych.

TextMate jest właśnie programem z tej drugiej kategorii. Pracuje z czystym tekstem, co nie oznacza, że jest prostą aplikacją. To bardzo zaawansowane narzędzie, przeznaczone głównie, choć nie tylko dla programistów. Może być bardzo pomocne również przy tworzeniu stron www, pracy z danymi w formacie JSON, XML, czy nawet SQL oraz tworzeniu skryptów. Osoby piszące zwykłe teksty ucieszą się ze wsparcia dla popularnego wśród np. blogerów formatu markdown.

Program w przeciwieństwie do swojego konkurenta BBEdit nie przytłacza ogromem poleceń w menu. Jednak jest pewien wyjątek. Największą mocą TextMate jest ogromna ilość dodatków. Zapewniają one specjalne funkcje przydatne podczas pracy z konkretnymi językami programowania czy specyficznymi rodzajami danych w formie tekstu. Tych dodatków jest kilkaset i na szczęście można nimi zarządzać, czyli wyłączyć te, które są nam zbędne.

To nie koniec zaawansowanych funkcji tego edytora

Podczas wyszukiwania i zamiany tekstów można korzystać z wyrażeń regularnych. Zresztą nie tylko podczas wyszukiwania znajomość tychże może się przydać, choć na szczęście nie jest konieczna. Program umożliwia działanie zdalnie z wykorzystaniem połączenia SSH. Potrafi również pisany przez nas kod sprawdzać, a nawet emulować wykonywanie go, jeżeli jest napisany w obsługiwanych przez emulator językach. Dodatki mogą wyrównać składnię, zadbać samoczynnie o odpowiednie wcięcia w tekście, a nawet sprawdzić poprawność i uzupełnić ewentualne co bardziej oczywiste braki. Do tego można definiować wiele często używanych tekstów, aby łatwo je dodawać podczas pisania.

Interesujący jest rozwój programu

Wersja 2.0 została zaprezentowana w 2014 roku, a sam program jest rozwijany od 2011. Nowe aktualizacje pojawiały się systematycznie do 2016. Potem nastąpiła niemal dwuletnia przerwa. Program jako napisany poprawnie i zgodnie z zasadami nie miał problemów z nowymi wersjami macOS, jednak było to dość niepokojące. Sytuacja zmieniła się w marcu tego roku. Od tego czasu doczekałem się już siedmiu aktualizacji, z czego najnowsza pochodzi z 6 grudnia. TextMate oferuje też już wsparcie dla tak lubianego przez programistów trybu ciemnego. Równolegle z programem rozwijają się i pojawiają nowe dodatki, co dobrze rokuje na przyszłość.

Na deser pozostają ukryte funkcje,

które można aktywować za pomocą „zaklęć” w terminalu. Są one opisane na stronie dostępnej z menu „About” w programie. Tam też znajduje się link do podręczników i pomocy.

Właśnie za pomocą TextMate edytuję często kod w języku C dla mikrokontrolerów oraz poprawiam dodatki pisane w JavaScript dla HomeBridge. Równie często używam tego programu do konwersji tekstów oraz operacji na dużych plikach z danymi np. pochodzącymi z baz danych w formacie csv lub XML.

TextMate

Wydawca: MacroMates Ltd.

Link: https://macromates.com/blog/categories/textmate-2/

Cena: 59,96 €

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.