^
AirPlay i HomeKit w telewizorach LG

AirPlay 2 i HomeKit w telewizorach od LG

Jaromir Kopp

6 marca 2019

Na początku roku mocno nas zaskoczyła informacja o iTunes i AirPlay 2 w telewizorach od Samsunga. Zaraz potem kolejni potentaci na rynku TV ogłosili wprowadzenie wsparcia dla AirPlay i HomeKit w swoich odbiornikach. Jednak nie wszyscy podali konkretne daty udostępnienia aktualizacji oprogramowania.

LG, Sony, Vizio i Samsung z AirPlay 2 i HomeKit

LG udzielił skromnych informacji. W zapowiedziach podał, że wsparcie mają uzyskać tegoroczne modele: seria LG OLED (2019), seria LG NanoCell SM9X (2019), seria LG NanoCell SM8X (2019), seria LG UHD UM7X (2019) i na tym konkrety się skończyły.

Dziś LG w komunikacie prasowym podał więcej informacji o nadchodzących nowościach. Tegoroczne modele telewizorów otrzymają aktualizację oprogramowania w połowie tego roku. Poza AirPlay 2 i wsparcia dla HomeKit telewizory zyskają również możliwość współpracy z Amazon Alexa i Google Assistant.

Niestety w przeciwieństwie do Samsung i Vizio, które wydadzą uaktualnienie również dla starszych modeli, LG zadba jedynie o tegoroczne.

AirPlay 2 wiadomo, ale po co nam HomeKit w TV?

O ile obsługa AirPlay nie pozostawia wątpliwości co do jej przydatności, to HomeKit w telewizorach jest mało znaną nowością. Za pomocą HomeKit i aplikacji Dom lub innych zgodnych, będzie można między innymi włączyć i włączyć TV, przełączyć wejście sygnału i zmienić głośność (jeżeli TV jest wyjściem dźwięku), a nawet sterować menu. AirPlay 2 pozwoli na wysyłanie zdjęć, filmów i dźwięku na telewizor, tak jak obecnie robimy to za pomocą Apple TV.

Funkcji sterowania telewizorem za pomocą HomeKit będzie można używać za pomocą Siri oraz w scenach i automatyzacji np. wyłączając TV, gdy wszyscy domownicy opuszczą dom lub włączając go przed emisją ulubionego serialu.

Więcej: LG News Room

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. chiefer

  1. Rozumiem że pełne klonowanie ekranu również wchodzi w grę?
  2. Czy to znaczy że będę mógł na TV przez HomeKit sterować urządzeniami z ESP?

  • Jaromir Kopp

   1. AirPlay to AirPlay. Będzie to działać tak samo jak z Apple TV, czyli tak.
   2. A co to są urządzenia ESP? Nie mam TV więc nie orientuję się. Wiadomo tylko o możliwości sterowania samym TV.

 2. Radek

  Czy wiadomo kiedy możemy spodziewać się aktualizacji dla zeszłorocznych Samsungów?

  • Jaromir Kopp

   Niestety nie wiem nic konkretniejszego. Ponoć w 2 kwartale.

   • Radek

    Dzięki za odpowiedź. Oby jak najszybciej, bo przebieram niecierpliwie nogami odkąd dotarła do mnie ta radosna nowina 😉