^
T2 Apple plusy i minusy jego obecności w MacBook Pro i iMac Pro

Apple T2 kontra muzycy, problemy z interfejsami audio

Jaromir Kopp

5 marca 2019

W sieci pojawiło się wiele doniesień o problemach związanych z interfejsami audio na USB zwłaszcza tymi używanymi przez profesjonalnych muzyków. Nowe Maki mają spory problem z synchronizacją taktowania z interfejsami na USB 2.0. Powoduje to, że w dźwięku pojawiają się zakłócenia lub interfejs całkiem przestaje pracować. Problem dotyczy jedynie komputerów z układem T2.

Kłopotliwy T2

To nie są jedyne problemy, które pojawiły się w związku z wprowadzeniem koprocesora T2. Wcześniej użytkownicy iMac Pro, na których „testowano” w pierwszej kolejności nowe rozwiązanie, skarżyli się na problemy ze stabilnością, które były dość mozolnie usuwane za pomocą aktualizacji oprogramowania. Teraz okazuje się, że problem dopadł muzyków.

Cytując stronę Apple W układzie T2 przeprojektowano i zintegrowano kilka kontrolerów znanych z innych komputerów Mac — takich jak kontroler zarządzania systemem (SMC), sygnałowy procesor obrazu (ISP), kontroler audio i kontroler pamięci masowej SSD — dzięki czemu komputer Mac zyskuje nowe możliwości. Jak widać, nie do końca się wszystko udało.

Wg fachowców zajmujących się interfejsami audio, cytowanych przez cdm problem jest powodowany przeciążeniem magistrali USB podczas próby zsynchronizowania taktowania audio pomiędzy T2 a interfejsem. Usterka wydaje się spowodowana „na szczęście” błędami w oprogramowaniu. Dzięki temu powinna zostać naprawiona bez wizyty w serwisie. Niestety, choć mija już sporo czasu, Apple po poradziło sobie jeszcze z tym.

Obecnie są znane jedynie częściowe sposoby ominięcia problemu, które wydają się dość kuriozalne. Abid Hussain radzi, aby wyłączyć „Ustaw datę i czas automatycznie” oraz wyłączyć synchronizację strefy czasowej w preferencjach „Data i czas”. Jednak nadal interfejsy nie będą działać stabilnie. Jedyną pewną radą jest zmiana interfejsu USB na Thunderbolt lub zastosowanie certyfikowanego i niezależnie zasilanego docka Thunderbolt na USB.

Problem dotyczy wyłącznie Maców z T2, czyli iMac Pro, MacBook Pro z 2018 roku, MacBook AIr 2018, Mac mini 2018.

iPad Pro też ma problem z audio

Dodatkowo okazuje się, że iPad Pro również ma kłopot z interfejsami audio podłączanymi zewnętrznie. Wydaje się to niepowiązane z problemami Maców, jednak nie jest wykluczone, że za audio odpowiadają te same komponenty w obu systemach.

Więcej informacji znajdziecie na stornie: cdm

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Pawciu

  Podoba mi się Twoje wybielanie rzeczywistości. Jak problem jest z luką w Thunderbolt, które montuje Apple, to podkreślasz, że to Intel wymyślił, jak jest problem z chipem T2 który wymyślił i montuje Apple to podkreślasz, że problem występuje „tylko” w komputerach w których jest chip T2.

  Czyli w milionach urządzeń i wszystkich (oprócz MacBooka 12) sprzedawanych przez Apple komputerach.
  Słówko „tylko” pasowałoby jakby problem dotyczył jakieś niewielkiej serii wyprodukowanej w którymś konkretnym tygodniu, ale on dotyczy wszystkich maszyn z T2!

 2. qwe

  Obracanie faktow i wybielanie Apple to tutaj norma 🙂 Nie spodziewaj się rzetelności po zaślepionych ludziach 🙂 Wszyscy inni są źli i niebezpieczni, tylko nie Apple.

  • Jaromir Kopp

   Nadinterpretujesz. Odwracaniem faktów byłoby gdyby się problem przemilczało lub zwaliło winę na „złych producentów audio”. Wyraźnie napisałem, że problem jest po stornie Apple.

   • Yup

    Z całym szacunkiem ale Panowie mają racje.
    Spójrz szerzej a zrozumiesz 😉

    • Jaromir Kopp

     W moim wieku są nawyki jakich już się nie da zmienić. Tak twierdzi moja żona i coraz częściej się z nią zgadzam

 3. mm

  Jeśli ktoś ma na myśli komputer do muzyki, to jest to Mac. Najwyraźniej Apple nie ma takiej świadomości i bardzo ciężko pracuje nad tym, żeby dogonić pewne stereotypy, np, że maki nadają się tylko do przeglądania fejsa w Starbucks.
  To jest po prostu żenada. Te fajfusy powinny na sto milionów sposobów przetestować wszystkie najważniejsze interfejsy audio na rynku i nie wypuszczać laptopa z fabryki dopóki nie będzie to działać.
  Pojawiła się ostatnio informacja, że Apple zatrudni 1200 specjalistów w nowym centrum badawczym. Po co? Już teraz zatrudniają tysiące inżynierów, a nie potrafią ogarnąć działania kilkunastu j…ch interfejsów audio. Wychodzi przed ludzi na scenę muzyk i w pewnym momencie dostaje z buta w twarz i co, ma szukać przejściówki?