^

OmniFocus 3 – program do zarządzania Twoim czasem

Przemysław Marczyński

24 lutego 2019

Czas jest najbardziej ulotną rzeczą, jaką posiadamy, choć ani słowo „rzecz”, ani „posiadamy” nie oddają w pełni tego fenomenu. Nie powinno nas zatem dziwić, że coraz więcej uwagi poświęcamy odpowiedniemu planowaniu swoich działań. OmniFocus już od pierwszej wersji stawiał sobie za cel pomoc w organizacji czasu. Najnowsza odsłona tego programu posiada narzędzia, które jeszcze lepiej pomogą nam w tym karkołomnym zadaniu.

Tagi to nowe możliwości

Z dodawaniem tagów w macOS spotykamy się w wielu miejscach. Finder pozwala przypinać etykiety plikom, a każda aplikacja umożliwi nam zapisanie dokumentu wraz z odpowiednim jego tagowaniem. Ten sam mechanizm działa również w OmniFocus 3, gdzie każdemu zadaniu możemy przypisać nawet kilka tagów. To całkowicie zmienia możliwości zarządzania zadaniami oraz ich segregowania. Ta na pozór niewielka zmiana w programie ma ogromne znaczenie i mocno zmienia sposób jego pracy. Opisując tagami czynność do wykonania jako „ważne” oraz „e-mail”, będę w stanie precyzyjnie ustawić widok pokazujący konkretne czynności do zrobienia. OmniFocus 3 pozwali mi wyświetlić wszystkie zadania z tagiem „e-mail”, jeśli będę szukał czynności związanych z pocztą elektroniczną. Dodatkowym kryterium wyszukiwania może być kwestia priorytetu czynności, którą również przypisałem do zadania jako „ważne”. Praca na tagach opisujących czynności jest w stanie usprawnić moje działania, szczególnie w połączeniu z funkcją widoku Perspektywy (Perspectives).

Spójrz na zadania z innej perspektywy

To, na co patrzę, nie powinno rozpraszać mojej uwagi. Chcę widzieć właśnie te zadania, które mam wykonać, albo te, do których się przygotowuję. Realizuje to funkcja Perspektywy (Perspectives). Proste, a jednocześnie potężne narzędzie pozwala nam ustalić kryteria wyświetlanych zadań. Mamy tu wpływ praktycznie na każdy ich aspekt. Pod jedną nazwą możemy wyświetlać zadania z odpowiednim tagiem, kończące się o określonej porze lub należące do określonego projektu. Liczba reguł, jaką autorzy oddali nam do wykorzystania, jest ogromna i pozwala skrupulatnie określać wyświetlane czynności. Skonstruowaną perspektywę możemy wyświetlić w oknie aplikacji, dzięki czemu jednym kliknięciem odfiltrujemy interesujące nas czynności. Będziemy również mogli przypisać im skrót klawiaturowy, aby jeszcze szybciej mieć podgląd na najważniejsze projekty.

Planuj zadania

OmniFocus 3 pomoże nam w pilotowaniu najbardziej wymagających projektów. To, w jaki sposób podejdziemy do planowania działań, zależy wyłącznie od nas, ponieważ program daje prawdziwą swobodę w ich organizacji. Możemy tworzyć foldery, w których będziemy umieszczać projekty. Każdy z projektów natomiast może zawierać zagnieżdżone zadania. W zależności od tego, jak chcemy realizować kroki w pracy, możemy zdecydować, czy pracujemy liniowo z zadaniami czy będziemy równolegle wykonywać cele. Prawy panel Inspektora pozwoli nam ustalić preferencje i status każdego zadania. Będziemy tu również mogli dodać notatki, ustalić termin zakończenia lub przedstawić sposób cyklicznych powtórzeń. Pomimo rozbudowanych możliwości wszystko zostało tu przemyślane i pozwoli nam sprawnie planować dzień.

Działaj błyskawicznie

Szybkość pracy z OmniFocus 3 jest jego ogromnym atutem. Program integruje się z macOS i pozwala przy użyciu skrótu klawiaturowego tworzyć zadania z każdego miejsca w systemie. Automatycznie dodaje również do notatki zaznaczoną treść. Jeśli przy oznaczeniu wiadomości e-mail wykonamy polecenie utworzenia zadania, pojawi się w nim odnośnik do wiadomości w programie pocztowym. Ten sposób tworzenia czynności do wykonania jest niezwykle wygodny. Równie łatwo będziemy mogli ustalać terminy zadań. Działają tutaj składnie pozwalające wskazać datę wykonania: za dwa dni – podajemy wówczas „2d” lub 3 tygodnie – wpisujemy „3 weeks”. Niestety nie działają tu skróty z języka polskiego, ale błyskawicznie nauczymy się korzystać z anglojęzycznych uproszczeń. Rozwiązano również kłopot wyszukiwania projektów i zadań, oddając nam do dyspozycji funkcję Quick Open (Szybkie Otwieranie) z menu File. Dzięki niej wpisanie nawet części słowa pozwala odnaleźć pasujące do niego miejsca w tworzonych projektach OmniFocusa. Jest to tak wygodne rozwiązanie, że po chwili pracy z programem zapomnimy o standardowym klikaniu w poszukiwaniu interesujących nas zadań.

OmniFocus 3 jest prawdziwie uniwersalnym narzędziem do trzymania naszego czasu w ryzach. Podgląd Forecast umożliwia integrację zapisków z Kalendarza z naszymi projektami i zadaniami. Funkcja Review (Przeglądu czynności) wyrobi w nas systematyczność monitorowania postępów pracy. Program posiada wyśmienite wersje na Apple Watch i iPhone’a oraz iPada, co zapewni nam dostęp do naszych działań z każdego urządzenia. OmniFocus 3 jest bez wątpienia jednym z najbardziej zaawansowanych menedżerów zadań dla użytkowników sprzętu Apple i będzie doskonałym powiernikiem najtrudniejszych projektów, z którymi się zmagamy.

Nazwa aplikacji: OmniFocus 3
WWW: www.omnigroup.com/omnifocus
Cena: Standard – 189,99 zł / Pro – 379,99 zł
Ocena: 4/5

+ rozbudowane możliwości zarządzania zadaniami
+ wygodna obsługa projektów
+ integracja z Kalendarzem
+ wsparcie dla tagów
+ świetne aplikacje na iOS i Apple Watch

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Tomasz Wołkowski

  Czy możliwy jest darmowy upgrade, gdy posiada się wersję 2? Czy niestety trzeba ponownie płacić za całość?

  • Przemysław Marczyński

   @Tomek musisz zapłacić za aktualizację. Cena jest niższa o 50%.

 2. Sławek

  minus dla mnie, to pomimo wysokiej ceny, wciąż w programie brak wsparcia dla współdzielonych zadań… 🙁

  • Przemysław Marczyński

   To prawda ale wkrótce się to powinno zmienić. OmniFocus prowadzi już testy beta swojej usługi w przeglądarce. To pierwszy krok do współdzielenia zadań. Pracują nad tym.

 3. Tomasz Wołkowski

  Zaktualizowałem OmniFocusa do wersji 3 i muszę powiedzieć, że działa bardzo dobrze. Jest więcej możliwości, a działa naprawdę szybko i płynnie. Wszystko jest bardziej przejrzyste, niż w wersji 2.

 4. Piotr bartkowski

  Zastanawiam się nad zakupem OmniFocus. Jaką wersję warto wybrać, Standard czy Pro? Na razie testuję 14-dniowy trial i zadania dodaję za pomocą Alfreda. Czy w wersji Standard też będzie to możliwe?