Kategorie Opinie

Projekt Marzipan na szczęście zwalnia tempo

Jak już możecie wywnioskować po tytule, nie jestem fanem uniwersalnych aplikacji na iOS oraz macOS w obecnej formie. Zaznaczam również, że nie jestem wrogiem samej idei, jednak w obecnym wydaniu, uniwersalne aplikacje są po prostu kiepskie. I nie jestem w tej opinii osamotniony.

Co jest do wszystkiego…

Nie raz posługiwałem się tą mądrością cytowaną przez ciocię z ameryki w bardzo starej reklamie. Nie da się pogodzić obsługiwanych w tak odmienny sposób systemów. To, co jest klikalne, musi takie pozostać, to co jest macane, trudno jest „wyklikać”. I Apple o tym wie.

Uniwersalne aplikacje będą musiały uwzględniać ograniczenia obu systemów. Część z nich da się ominąć, dzięki już dość uniwersalnemu sposobowi tworzenia interfejsów na iOS. Chodzi o aplikacje działające na iPhone’ach oraz iPadach. Ich rozmiar się elastycznie dostosowuje do wielkości ekranu, oczywiście, jeżeli projektanci interfejsu i programiści zrobili wszystko prawidłowo, a to wcale nie jest łatwe. Na macOS uniwersalne aplikacje uruchamiają się podobnie, jak na iPadzie, ale płynnie dostosowują interfejs nie tylko do orientacji (proporcji) ekranu, ale przede wszystkim do rozmiaru okna.

W macOS Mojave możecie znaleźć kilka dowodów na to, że obecnie projekt Marzipan jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Tymi dowodami są aplikacje: Dom, Giełda, News, Dyktafon. Niby działają, ale sprawiają znacznie więcej problemów niż inne, natywne.

Samo podejście do uniwersalności jest też obecnie, moim zdaniem niepoprawne. Apple dodał do systemu macOS biblioteki iOS, których nie ma oryginalnie. Tak po prostu, na siłę. Do tego zamieścił dwie listy rozszerzeń i elementów systemu. Jedną z tymi, które aplikacje iOS mogą używać z macOS bez przeszkód, oraz listę, których nie mogą. Wygląda to na zrobione pośpiesznie i najmniejszym kosztem.

A można inaczej

Oba systemy mają bardzo wiele wspólnego. Niektóre elementy różnią się tylko nazwą, inne mają dodatkowe funkcje. Moim zdaniem lepiej byłoby zebrać to, co identyczne, a do tego, co podobne dodać nakładki ujednolicające. Osobno można co najwyżej potraktować obsługę interfejsu, ale i w nim jest wiele podobnych lub identycznych elementów. Cały czas chodzi mi o, to co jest widziane okiem dewelopera.

Trzy kroki

Jak podaje Bloomberg, pełna realizacja projektu Marzipan zakończy się dopiero w 2021 roku i będzie podzielona na etapy.

W tym roku Apple dostarczy narzędzi umożliwiających konwersję aplikacji dostosowanych do iPada, na system macOS. Zaoszczędzi to bardzo wiele pracy deweloperom. Można od dawna tworzyć projekty, z których generuje się aplikacje na kilka systemów, ale wspólne są tylko niektóre elementy. Np. obsługę interfejsu trzeba tworzyć oczywiście rozdzielnie.

W 2020 do kompletu Apple mam dodać narzędzia dla konwersji aplikacji iPhone’owych. Dlaczego tak późno? A to dlatego, że programy na mały, to tego zazwyczaj w orientacji pionowej ekran, trudniej wpasować w większy i to poziomy.

W 2021 pojawi się możliwość generowania uniwersalnej aplikacji w postaci jednego pakietu. Taką aplikację będzie można wysłać do App Store, który będzie zunifikowany na wszystkie platformy. Pozwoli to na dystrybucję sprzedaż jednej aplikacji na iOS, macOS. To może mocno rozruszać rynek prostych programów na macOS.

Uwaga: projektu Marzipan nie należy mylić i mieszać z coraz bliższym i bardziej prawdopodobnym pojawieniem się w komputerach Apple własnych procesorów firmy. Rodzaj CPU nie jest przeszkodą w uniwersalności aplikacji. Tak zwane „fat binary” z kodem na różne procesory jest znane i stosowane już od kilkunastu lat.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.