Kategorie Opinie

Apple unieważnia certyfikaty za piractwo. Czy system certyfikatów czekają zmiany?

Pamiętacie problemy Google’a i Facebooka, którym Apple unieważnił certyfikaty służące do dystrybucji aplikacji wewnątrz firmowych? Tym razem okazało się, że są firmy używające certyfikatów biznesowych w pirackim procederze.

Piractwo nadal kwitnie

Od wielu lat problem piractwa uważałem za marginalny. Pisząc, to mam na myśli kradzież oprogramowania, a nie treści muzycznych, czy filmów. Niewielu z Was pamięta giełdy komputerowe, gdzie proceder nielegalnego kopiowania aplikacji był masowy i zapoczątkował niejedną polską fortunę. Potem piractwo przeniosło się do internetu, aby w kolejnych latach systematycznie się zmniejszać. Jednak chęć używania płatnych i drogich aplikacji za darmo lub „za mniej” nie wygasa całkowicie.

Za czasów popularności Jailbreak problem dotyczył również programów na iOS, choć ich system dystrybucji wydaje się bardzo szczelny. Jednak nawet, teraz gdy niesławny Jailbreak staje się marginesem, pomysłowi „przedsiębiorcy” wymyślili metodę zarobku na cudzej własności intelektualnej.

 

TutuApp, Panda Help, AppValley oraz TweakBox

Te serwisy są wymieniane, wśród firm, które za pomocą biznesowych certyfikatów Apple rozprowadzały wśród użytkowników spiracone wersje płatnych programów. Za drobny abonament użytkownik miał dostęp do programów, za które normalnie musiałby zapłacić znacznie więcej. Oczywiście takie używanie certyfikatów jest całkiem sprzeczne z regulaminem i umową z Apple. Na szczęście firma zorientowała się w tym procederze i zaczęła unieważniać podpisy używane w wymienionych serwisach. Jednak jak cytuje redmondpie.com, część z serwisów dość szybko przeszła na kolejne certyfikaty, a walka z nimi zaczyna wyglądać, jak pościg kota za myszą.

Poprzednio Facebook i Google naraziło się Apple, używając certyfikatów biznesowych do dystrybucji poza firmą, aplikacji, które nie miały szans na przejście przez App Store, bo łamały wiele zasad choćby dotyczących prywatności.

Czy system certyfikatów czekają zmiany?

Niezgodne z zasadami i przeznaczeniem, używanie certyfikatów jak widać, staje się problemem. Apple i inne firmy korzystające z podobnych metod muszą wymyślić coś bardziej szczelnego lub szybsze sposoby służące do namierzenia nieuczciwych praktyk.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.