Kategorie Porady

Jak zachować 99% sprawności baterii w iPhone po roku

Zasilanie naszych przenośnych urządzeń jest zawsze drażliwym tematem, a po zeszłorocznych „aferach” z bateriami w iPhone’ach wręcz punktem zapalnym. Co gorsza, z racji zmian w technologii dociera do nas, wiele sprzecznych ze sobą „zasad” optymalnego użytkowania baterii. Dlatego kolejny raz, za sprawą wpisu znalezionego w sieci postaram się rozwiać kilka wątpliwości.

„Ładuj głupcze!”

Tak, w zasadzie wszystkie porady sprowadzają się do zawołania z nagłówka. Choć od kilkunastu lat hołduję tej zasadzie, to wciąż mam wrażenie, że jestem w mniejszości. Dlatego ucieszył mnie wpis w serwisie wccftech.com https://wccftech.com/i-used-an-iphone-x-for-a-year-and-had-99-battery-health-heres-how-i-did-it/. Autor pochwalił się, że jego iPhone X po roku użytkowania pokazuje sprawność baterii 99%. To dobry wynik. Jak to osiągnął? W jego wpisie możecie znaleźć długą listę zasad, która sprowadza się do: Podłączając iPhone’a do zasilania wszędzie gdzie się da i na jak długo się da.

Mniej rozładowania, to mniej cykli i dłuższa sprawność

Po pierwsze nie rozładowujcie baterii do końca bez WAŻNEJ potrzeby! Dotyczy to wszelkich baterii litowo-polimerowych, czyli iPhone’ów, iPadów, MacBooków itp.

Nie bójcie się pozostawiać urządzeń na zasilaniu stale, nawet bardzo długo po pełnym naładowaniu. Jako przykład niech posłuży mój MacBook Air. Po 6 latach bateria miała 80% sprawności. Nadal mogę na niej pracować kilka godzin. MBA jest podpięty do zasilania, gdy tylko jest to możliwe. Czasem nawet całymi tygodniami. Mam dwa zasilacze, więc gdy pracuję w salonie, to również często podłączam go do zasilania. Układy ładujące dbają o to, aby nie przeładować baterii.

Nie czekajcie aż ładunek w iPhone’ie spadnie poniżej np. 20%. Jak tylko możecie, podpinajcie go do ładowania, nawet gdy ma jeszcze 70% baterii. Po prostu jak tylko iPhone leży odłogiem, a macie zasilacz w zasięgu to go podpinajcie.

Kolega ze wspomnianego wpisu lekko przesadził, pisząc, że 60% uważa za wartość graniczną, po której podpina obowiązkowo do ładowarki. Jednak co do zasady w pełni się z nim zgadzam. Nie należy popadać w paranoję, ale jeżeli możemy bez problemu podpiąć iPhone’a do ładowania lub położyć na ładowarce indukcyjnej to należy to zrobić.

Dlaczego niektórym z Was te zasady wydają się dziwne lub nawet szkodliwe?

Bo tkwicie w bateryjnym średniowieczu. Przypomnę, że kiedyś w urządzeniach mobilnych używano baterii niklowo-wodorkowych (kadmowych). Ich nieprzyjemną cechą był „efekt pamięci”. Dlatego zasadą było rozładowywanie „do końca” i ładowanie do pełna. Te czasy minęły, ale wielu „fachowców” nadal powtarza brednie o „formatowaniu” baterii.

Oczywiście pamiętajcie, że to, co napisałem, tyczy się akumulatorów na bazie litu.

Czyli jeszcze raz: nie krępujcie się ładować baterii w swoich urządzeniach, a pozostawienie ich podłączonych do zasilania niech was nie napawa wstrętem.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.