^

Program na dziś: Squash

Tomasz Wołkowski

11 lutego 2019

Wiele osób prowadzi bloga lub swoje własne strony www. Obok treści, ważnym elementem pojawiającym się na takich witrynach są oczywiście zdjęcia. I tutaj pojawia się problem. Jak zoptymalizować wielkość obrazów do wymogów internetu? Zdjęcia powinny być dobrej jakości, a równocześnie muszą szybko się wczytywać. Rozwiązaniem tego problemu może być Squash.

Squash

Squash jest prostym programem, którego jedynym zadaniem jest kompresja plików graficznych do mniejszych rozmiarów. Wystarczy, że przeciągniemy w oknie programu zdjęcie, aby w ciągu paru sekund otrzymać „odchudzony” plik. W ustawieniach aplikacji wskazujemy miejsce zapisania skompresowanego obrazka… i gotowe!

Kompresja ta odbywa się prawie bez strat, jeśli chodzi o jakość zdjęć. Aplikacja potrafi nam „odchudzić” plik 2,4 MB do pliku ważącego zaledwie 283 KB.

 

Uważam, że jest to jeden z lepszych programów tego typu. Korzystam z niego regularnie od ponad roku. Aplikacja jest autorstwa Realmac Software Limited i kosztuje w App Store 69,99 zł. Squash jest również oferowany w abonamencie Setapp.

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. krzysiek

  Zastanawiam się czy warto zainwestować mając ImageOptim. Czy jest różnica w wielkości i jakości tworzonych (odchudzonych) zdjęć.

  • Tomasz Wołkowski

   Oj nie odpowiem jednoznacznie. Trzeba by było spróbować porównać. Widzę, że ImageOptim jest darmowy w App Store, więc spróbuję porównać i będziesz musiał sam ocenić, czy warto inwestować w Squash’a.

 2. Pawciu

  @krzysiek Nie warto, serio. ImageOptim działa tak samo dobrze o ile nie lepiej.

 3. krzysiek

  @Tomasz to nie ten program, mam na myśli ten: https://imageoptim.com/mac też jest za free. Zrobiłem test. Squash z pliku 5,8MB zrobił według autora ok. 900 kB, mi imageOptim zrobił nie całe 500kB. Jakość jest ok, nie widać różnicy.

  • Tomasz Wołkowski

   @krzysiek Nazwa programu taka sama, ale fakt inny program. Jeśli działa dobrze i robi to co chcesz, to nie ma sensu zmieniać.