Wybierz Strona

Koniec ze śledzeniem ruchu i orientacji za pomocą stron WWW

Koniec ze śledzeniem ruchu i orientacji za pomocą stron WWW

  • 0
  • 05.02.2019
Jaromir Kopp

Przez serwisy technologiczne przebiegła informacja, jakoby agencje reklamowe i marketingowe zadrżały z przerażenia spowodowanego nowymi ograniczeniami w Safari mobilnym. A chodzi tylko o jedną nową „wajchę” w ustawieniach.

Dostęp do czujnika ruchu i orientacji

W systemie iOS 12.2, który pomału się zbliża, a trafił już do betatestów, pojawiła się nowa opcja. Znajdziemy ją w Ustawieniach, gdzie należy odnaleźć Safari i tam przewinąć do „Prywatność i ochrona”. „Dostęp do czujnika ruchu i orientacji” jest standardowo wyłączony. Oznacza to, że zdecydowana większość użytkowników, odetnie strony WWW od możliwości śledzenia, tego, jak poruszają się na nasze mobilne urządzenia, czyli najczęściej my wraz z nimi.

Nowe ograniczenia w iOS 12.2

Strony WWW potrzebują dostępu do czujników przyśpieszenia i orientacji np. jeżeli chcą przedstawić treści AR lub VR. Jednak istnieje ryzyko, że te dane mogą być używane, aby zdobyć więcej informacji o nas i to bez naszej wiedzy. I takim nadużyciom Apple chce położyć kres, przy okazji utrudniając życie webdeweloperom, którzy nie mają złych zamiarów. Jednak swobodnie cytując jeden z dramatów ukazujących bezsens Wojny Światowej [pierwszej]: „Jak jest wojna, straty muszą być. […] piętnaście procent zginie od własnego ognia zaporowego”.

Użytkownicy oczywiście będą mogli wyłączyć to ograniczenie we wspomnianych ustawieniach.

Czyjnik ruchu i orientacji w Safari - Ustawienia

Widok pochodzi z drugiej bety deweloperskiej iOS 12.2

Znacie jakieś strony, które śledzą aktywność ruchową? A może to robią tak dobrze, że nie zauważamy tego?

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!