Kategorie Aktualności

Google Assistant na iOS całkiem po polsku

Od 3 tygodni część technosfery ekscytuje się tym, że asystent głosowy Google przemówił po polsku i – co gorsza – rozumie nasz język. Dla użytkowników Androida to dość znaczna zmiana, jednak na iOS to bardziej ciekawostka, do tego nadal trudno dostępna.

Efekty niewielkie, kombinacji na razie dużo

Zaczną od nowości. Wczoraj ukazała się aktualizacja Google Assistant wprowadzająca język polski w interfejsie, ale i w mowie. Do tej pory program nie miał polskiej lokalizacji, a aby uruchomić komunikację głosową w naszym języku, należało zaryzykować i zalogować się własnym kontem Google’a w Asystencie na Androidzie. Teraz, po aktualizacji od razu działa i mówi po polsku.

Niestety nadal Google Assistant nie jest dostępny w App Store PL. Należy go pobrać za pomocą konta zarejestrowanego np. USA. Po tym zabiegu i zalogowaniu się program już działa całkiem po polsku.

AktualizacjaAsystent Google jest już dostępny w polskim App Store.

Niestety możliwości ma dość mizerne. Można nim przeszukać internet, ustawić przypomnienie, minutnik, pokazać prognozę pogody i niewiele więcej. Do tego często zamiast spodziewanego wyniku np. godziny odjazdu pociągu, dostajemy linki do serwisów z rozkładami jazdy. Choć czasem zdarzają się też pomyłki śmieszniejsze niż dowcipy opowiadane przez Asystenta.

Jedno należy przyznać, że rozpoznawanie mowy jest bardzo dobre. Niestety jak widać, często gorzej jest z rozpoznaniem przekazu.

Jeżeli chcemy bardziej ucywilizować Asystenta Google, to możemy dodać Skrót Siri, który go uruchomi. Zresztą program sam, to proponuje i zapewnia integracje ze skrótami. Niestety wiele to nie zmienia.

Na szczęście mam bardzo silne przeczucie, że Siri w tym roku zagada do nas po polsku, choć jak jej pójdzie ze zrozumieniem naszego pięknego języka i skomplikowanej jego składni, to już inna sprawa.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.